Každoročně na českých silnicích dojde k více než 10 tisícům srážek s divokými i domácími zvířaty. Kritické jsou obvykle podzimní měsíce, loni na říjen a listopad připadla více než pětina podobných střetů. Nehody s většími zvířaty, jako jsou vysoká či spárkatá zvěř, si nezřídka vyžádají i vážná zranění. I proto se vyplatí si připlatit za připojištění tohoto typu srážky. Klasické povinné ručení se totiž na tento typ střetu nevztahuje.
K říjnovému růstu počtu nehod se zvěří přispívá hned několik faktorů: mlhy a deště snižují viditelnost, probíhá říje a zvířata jsou vyplašena podzimními hony. Dříve se také stmívá, takže se více prolíná čas lidských aktivit s obdobím, kdy vyráží za potravou zvířata s noční aktivitou. V loňském roce byly srážky se zvířaty příčinou 15.928 nehod, což představovalo 15 % z celkového počtu. Za prvních devět letošních měsíců, tedy ještě před kritickým podzimem, je nehod již 10.837. Vyplývá to ze statistik nehodovosti Policie ČR.
„Pro posádku auta může srážka s většími zvířaty, jako jsou jeleni, daňci, mufloni či divoká prasata, skončit velmi vážným zraněním. Nepříjemná je pro řidiče i skutečnost, že je v těchto případech vždy považován za viníka. To má dopad i na odškodnění zdravotních následků. Zatímco při klasické nehodě dvou aut se posuzuje míra zavinění a pojišťovna kompenzaci za úraz proplácí, u srážek se zvěří se tak neděje,“ vysvětluje Tomáš Beck, expert na odškodnění společnosti Vindicia, která pomáhá poškozeným získat adekvátní odškodnění.
Vyplývá to z logiky, že za lesní zvíře nikdo konkrétní nezodpovídá. Škoda na autě při takovém středu tak bude zaplacena jen v případě, že má řidič zaplacenou pojistku, která s takovou situací počítá. Připojištění na střet se zvěří se tak může vyplatit, ať už v rámci povinného ručení nebo havarijní pojistky. Rozdílem je nicméně střet s domácím zvířetem, psem, kočkou nebo i krávou, v takovém případě už je za něj odpovědný jeho majitel, a tak je možnost vymáhat škodu na něm.
Lepší pozici má každopádně v tomto ohledu zbytek posádky havarovaného vozidla. „Pokud se při nehodě se zvěří zraníte jako spolujezdec, je vaše situace odlišná. Jste klasickým poškozeným a nárok na kompenzaci vám vzniká. Uhradí ho pojišťovna, a to z povinného ručení viníka,“ uvádí rozdíl Beck.