Dálniční známky 2021 v ČR: Všechny důležité informace na jednom místě

Elektronické dálniční známky

Elektronické dálniční známky konečně dorazily i do České republiky, od roku 2021 nahrazují dosavadní papírové kupony. Víte však, co tato novinka přináší? Kde se dá elektronické mýto koupit? Které dálnice jsou vlastně zpoplatněny? A kdo je od dálničního poplatku osvobozen?

Cena dálniční známky 2021

Řešení zpoplatnění dálnic se v České republice od roku 2021 sice mění, cena za dálniční známky však zůstává pořád stejná. To znamená, že také v roce 2021 roční dálniční známka v Česku pro osobní automobily do 3,5 tuny stojí 1.500 Kč. Třicetidenní známka přijde na 440 Kč a desetidenní na 310 Kč.

Nově přitom platí, že roční dálniční známka nemá pevně stanovenou platnost od prosince roku předcházejícího ledna roku následujícího jako dnes, ale kupce si může při nákupu zvolit, od kdy má platit. To samé nadále platí i pro známky s kratší dobou platnosti. Na dálnici lze přitom vyrazit bezprostředně po zakoupení známky. Zákazník totiž k nákupu dostane potvrzení (e-mailové nebo papírové) o nákupu s platností zakoupené známky. Výjimkou je pouze online nákup s platbou přes bankovní převod. V takovém případě platnost začíná až s příchodem potvrzení o uhrazení poplatku.

Platnost každopádně končí vždy v uvedený den ve 23 hodin, 59 minut a 59 sekund. Pokud se pak rozhodnete si koupit známku dopředu (až tři měsíce), začíná platit od půlnoci stanoveného dne.

Další novinkou je to, že ušetří majitelé tzv. eko aut, což jsou vozidla s pohonem na zemní plyn nebo biometan. Ti zaplatí za užití dálnice poloviční poplatek, tudíž za roční známku dají 750 Kč, za třicetidenní 220 Kč a za desetidenní 155 Kč. Elektřinou poháněné automobily, stejně jako vodíková vozidla a plug-in hybridy s emisemi CO2 pod 50 g/km jsou od poplatku zcela osvobozeny. Naopak auta na LPG platí výchozí částku.

Která auta nemusejí za dálnice platit?

Právě čistě elektřinou poháněná auta a plug-in hybridy s emisemi CO2 pod 50 g/km patří do skupiny vozidel, která jsou od zpoplatnění českých dálnic osvobozena. Pokud však nemají zvláštní poznávací značku (EL), musejí se jejich majitelé prokázat speciálním vyplněním formulářem, který lze stáhnout na stránkách eDálnice.cz, věnovaných elektronickým dálničním známkám.

Dále do této skupiny patří historická vozidla s přidělenou zvláštní registrační značkou a průkazem historického vozidla nebo vozidla přepravující držitele průkazu ZTP nebo ZTP/P. Držitel takového průkazu ale musí být ve vozidle během jízdy přítomen a v případě silniční kontroly se jím prokázat. Za dálnice neplatí ani vozidla sloužící k přepravě nezaopatřených dětí, které jsou léčeny pro onemocnění zhoubným nádorem nebo hemoblastózou, případně vozidla provozovaná domovy pro osoby se zdravotním postižením.

Kde je dálniční známka potřeba?

Dálniční známka i v roce 2021 platí na všech úsecích ohraničených značkami „Dálnice“ a „Konec dálnice.“ Konkrétně jsou vyjmenovány v aktuální vyhlášce ministerstva dopravy. Existují však úseky, které jsou ze zpoplatnění vyjmuty. Typicky jde o obchvaty měst (např. kolem Plzně a Brna, část Pražského okruhu), které jsou vyznačeny dodatkovou tabulkou „Bez časového poplatku,“ případně „Bez časového poplatku a mýtného.“ 

Kde elektronickou dálniční známku koupit?

Velkou výhodou zavedení elektronických dálničních známek je usnadnění jejich zakoupení. Nově je totiž možné je koupit online přes internet, a to jak přes počítač, tak prostřednictvím chytrého telefonu nebo tabletu. E-shop najdete na stránkách eDálnice.cz. Nadále však známky lze koupit také v kamenných prodejnách, prostřednictvím tzv. samoobslužných kioscích. Najdete je na pobočkách České pošty nebo na čerpacích stanicích EuroOil.

Nákup je přitom jednoduchý. V e-shopu vyberete délku platnosti a její začátek, vyplníte poznávací značku vozidla, případně uplatníte nárok na slevu pro tzv. eko vůz, a zaplatíte. Na e-mail vám následně přijde potvrzení o zaplacení. Pokud se přitom při zadávání údajů spletete, lze je ještě během 15 minut opravit.

Jaká hrozí pokuta za jízdu bez známky?

V souvislosti se zavedením elektronických dálničních známek se mění také forma jejich kontroly. Ta bude probíhat pomocí speciálních hlídkových vozidel s kamerovým systém pro rozpoznávání dopravních značek nebo pomocí kontrolních bran. Proto je nutné při nákupu známky správně vyplnit registrační značku vozidla, na nějž se zaplacený poplatek vztahuje. Kontrolu mohou provádět příslušníci Policie ČR nebo Celní správy ČR.

Při jízdě bez zaplaceného poplatku přitom hrozí pokuta až ve výši 20.000 korun.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *