Auto roku 2021/2022 má za sebou první jízdy. Kdo bojuje o výhru?

Auto roku 2021/2022

Anketa české Auto roku se vrací po roční pauze způsobené pandemií koronaviru. Sloučily se tak dva ročníky dohromady, po potížích s organizací se navíc vyhlášení výsledků odsunulo až na jaro. Po oznámení nominací máme za sebou první jízdy s nominovanými automobily. Porotci si tak mohli vyzkoušet 37 z 38 nominovaných automobilů 24 značek, které bojují o titul české Auto roku 2021/2022.

Na jedno místo, do areálu Golfu Hostivař v Praze, se tak sjela hodně různorodá směsice automobilů. Na jednom parkovišti tak byl jak miniaturní dostupný elektromobil Dacia Spring, tak luxusní elektrické gran turismo Audi e-tron GT nebo pick-up americké značky Jeep Gladiator.

Mnohé značky navíc do ankety nominovaly vícero automobilů. Premiantem je v tomto směru Hyundai, který v letošním ročníku ankety má hned pět zástupců, Bayon, Tucson, Ioniq 5, Kona N a i20 N. Volkswagen pak nominoval čtyři vozy, Taigo, Arteon Shooting Brake, ID.5 a Multivan. Jeho ID.5 ale nakonec na prvních jízdách porotců bohužel chyběl. Domácí Škoda pak nominovala jen dvojici modelů, Fabii a Enyaq iV.

O výsledku ankety rozhoduje odborná porota skládající se ze 27 českých automobilových novinářů. Volba je dvoukolová, vítěz bude vybírán z pěti automobilů, které se dostanou do finále. S pěticí finalistů se porotci budou moci svézt během druhého kola jízd, 31. března, které se koná v okolí Benic. Výsledky ankety Auto roku 2021/2022 budou oficiálně zveřejněny 19. dubna 2022 na tiskové konferenci Svazu dovozců automobilů. Server Česko-slovenský autokatalog ČSAKA.cz je v porotě zastoupen vedoucím redakce, Davidem Burešem.

Doprovodnou anketou je také vyhlášení ekologického auta roku. V té bude porota vybírat z 16 nominovaných automobilů, převážně elektromobilů. Jsou mezi nimi třeba Audi e-tron GT, Citroën ë-C4, Hyundai Ioniq 5, Kia EV6 nebo Škoda Enyaq. Nechybí ale ani třeba plug-in hybridní Mitsubishi Eclipse Cross nebo vodíková Toyota Mirai.

Auto roku 2021/2022: Nominované modely

ZnačkaNominované modely
AudiQ4 e-tron, e-tron GT
BMWi4
CitroënC4, ë-C4
CupraBorn, Formentor
DaciaJogger, Spring
DS4
Fiat500
FordMustang Mach-E
HyundaiBayon, IONIQ 5, Kona N, i20 N, Tucson
JeepGladiator
KiaSorento, EV6
LexusNX
MazdaMX-30
MitsubishiEclipse Cross PHEV
NissanQashqai
OpelAstra
Peugeot308
RenaultArkana
SEATLeon
SubaruOutback
SuzukiS-Cross
ŠkodaFabia, Enyaq iV
ToyotaYaris Cross, Mirai
VolkswagenArteon Shooting Brake, ID.5, Multivan, Taigo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *