Volkswagen Taigo (2021-)

Volkswagen Taigo je malý stylový crossover, který na evropské trhy dorazil v roce 2021. Už o rok dříve se však začal prodávat v Jižní Americe, a to pod označením Volkswagen Nivus. Jde o první projekt jihoamerické divize Volkswagenu, který zamířil i na starý kontinent. Výrobu pro Evropu zajišťuje španělský závod Navarra v Pamploně, kde se vůz vyrábí po boku technicky spřízněného hatchbacku Polo. Předprodej modelu Taigo bude v ČR spuštěn začátkem září 2021 a první vozy převezmou zákazníci v lednu 2022.

Automobilka tvrdí, že Volkswagen Taigo již na první pohled zanechá skvělý dojem dynamickým a emocionálním designem. V kategorii malých městských SUV jde v Evropě o prvního zástupce stále populárnějšího typu SUV s dynamickou siluetou ve stylu vozů kupé. Design navazuje na aktuální stylistický směr značky. Světla jsou standardně diodová a může je doplnit LED lišta vedoucí přes masku. Propojení koncových světel zase evokuje příbuzný T-Cross. Silueta střechy s výraznými C sloupky pak byla navržena sice dynamicky, avšak tak, aby neomezovala prostor na zadních sedadlech. Za vznikem tvarů mimochodem stojí Marco Pavone, šéf designu exteriéru ve Volkswagenu.

Oproti Nivusu přitom nedošlo jen ke změně jména. Evropskému trhu se přizpůsobila nabídka motorů. Jsou tu i kvalitnější materiály v kabině a nebo jiná grafika světel.

Uvnitř je zase standardem digitální přístrojový štít, s úhlopříčkou osmi palců, který doplňuje 6,5″ dotyková obrazovka infotainmentu. Za příplatek je však možné pořídit 10,25″ přístrojový štít a osmipalcový, případně až 9,2″ displej multimediálního systému. Auto navíc slibuje bohatou a moderní výbavu. Nechybí tak mimo jiné prediktivní adaptivní tempomat, hudební systém Beats nebo dvouzónová automatická klimatizace s dotykovým ovládáním.

Základ T-Crossu

Technický základ poskytla platforma MQB ve verzi A0, která je primárně určená pro vozy segmentu B. Vedle soudobého Pola ji Taigo sdílí také s městským SUV T-Cross, oproti němuž má však o kousek delší rozvor (2.566 mm). Podobně jako on tak Taigo nabízí výhradně pohon předních kol, čtyřkolku tato verze architektury MQB neumožňuje.

S použitým základem souvisí také paleta motorů. Ta se omezuje výhradně na benzinové jednotky, a to konkrétně na tříválec 1.0 TSI ve verzích se 70 kW a 81 kW a čtyřválec 1.5 TSI se 110 kW.

Stylové SUV se v Jižní Americe prodává jako Nivus, pro Evropu však bylo přejmenováno. Jménem Taigo má navazovat na větší SUV značky, která rovněž užívají názvy s písmenem T na začátku. I proto se původně spekulovalo, že se Nivus bude v Evropě jmenovat třeba T-Sport. Takové pojmenování měl totiž Volkswagen registrované.

Volkswagen Taigo: Základní technická data

  • Délka x šířka x výška x rozvor: 4266 x 1757 x 1494 x 2566 mm
  • Objem zavazadlového prostoru: 438 litrů
  • Výroba: 2021- (Navarra, Španělsko)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *