Novinky

VW Nivus se začíná vyrábět. Malé SUV kupé v roce 2021 zamíří i do Evropy

Volkswagen zahajuje sériovou výrobu svého nejnovějšího modelu Nivus. Toto malé SUV kupé se začíná vyrábět v brazilské továrně Anchieta, už v roce 2021 však bude spuštěna výroba evropské specifikace přímo na starém kontinentu, a to ve španělské Pamploně. Nivus je první model Volkswagenu vyvinutý brazilským vývojovým centrem pro celý svět.

Jako první se Nivus začne prodávat v následujících týdnech v Brazílii, ještě letos bude spuštěn prodej také v Argentině. Další jihoamerické země pak budou následovat v příštím roce. V druhé polovině roku 2021 se pak Nivus začne prodávat v Evropě, byť v tuto chvíli není jasné, zda pod stejným označením. S odkazem na větší modely značky by mohl na starém kontinentu spíše nést jméno T-Sport nebo T-Coupé, které má Volkswagen registrované.

Výběr výroby pro Evropu v Pamploně není velkým překvapením. V tamějším závodě už dnes vznikají modely Polo a T-Cross, které mají novince technicky velice blízko. Všechny vozy totiž stojí na platformě MQB A0 vyvinuté pro potřeby automobilů segmentu B. O Nivusu se dokonce ještě před premiérou hovořilo jakožto o T-Crossu kupé.

Zajímavostí Nivusu přitom není jen místo vývoje, ale také samotný proces vzniku. Nivus se totiž stal stoprocentně digitálním projektem, když vývojáři v celé fázi příprav pracovali výhradně v digitálním prostředí a nepotřebovali vůbec reálný prototyp. I jízdní zkoušky tudíž byly simulované, což podle automobilky umožnilo zkrátit vývoj o 10 měsíců a výrazně ho zlevnit.

Volkswagen Nivus je 4.266 mm dlouhé, 1.757 mm široké a 1.493 mm vysoké SUV, oproti technicky spřízněnému T-Crossu je tedy o 158 mm delší a 66 mm nižší. Rozvor 2.566 mm se shoduje s malým hatchbackem Polo. Na brazilském trhu je pro Nivus v tuto chvíli potvrzen jediný motor, zážehový tříválec 1.0 TSI (94 kW).

David Bureš

David Bureš je zakladatel a vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel tento projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci každodenní praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *