DS 4 II (2021-)

DS 4 je prémiový kompaktní model francouzské značky, který v roce 2021 debutoval ve své druhé generaci. Značka DS se tak do segmentu nižší střední třídy vrátila po kratší pauze, první generace DS 4, zpočátku prodávaná jako Citroën DS 4, se přestala vyrábět v roce 2018. Automobil v době premiéry zdůrazňoval svůj neobvyklý vzhled a moderní techniku.

Design automobilu svým elegantním stylem navázal na velké DS 9 Crossback, a to třeba v podobě tvaru masky chladiče. Světelný podpis byl ale zcela nový, vpředu díky novým protaženým „klům“ z hlavních světlometů, vzadu zase díky koncovým světlům, s motivem postupně vystupujících laserem vypálených šupin.

V rámci kategorie je také unikátní silueta vycházející z konceptu Aero Sport Lounge. Sama automobilka hovoří o kombinaci tradičního hatchbacku s SUV kupé, což vedle originálního vzhled přispívá také k lepší aerodynamice. Důležitým motivem profilu jsou také charakteristické C sloupky se začleněným logem výrobce, zapuštěné kliky dveří nebo velká kola. Většinu nabídky tvoří 19″ ráfky, k dispozici jsou ale také o palec větší. Jak je pak u vozů DS zvykem, celkový styl se bude lišit podle zvoleného derivátu. DS 4 Cross se tak přiblíží SUV, DS 4 Performance Line zase zdůrazní sportovní vizáž.

Moderní technika

Vnitřek vsadil na zcela novou koncepci. Dominantním prvkem je 10″ obrazovka nového multimediálního systému DS Iris. Ovladače jsou pak seskupeny do tří zón. Ústředním prvkem je pětipalcová dotyková obrazovka na středovém tunelu pro ovládání infotainmentu, která doplňuje minimalistický volič převodovky. Druhou zónou je lišta ve tvaru šavle pod displejem infotainmentu, v níž jsou vedle ovladačů klimatizace uspořádány velice nízké centrální ventilátory. Ovladače otevírání oken jsou zase zabudované do dveří, spolu s bočními větráky.

DS 4 zároveň uvnitř slibuje ty nejluxusnější materiály, jako je možnost kůže Nappa nebo alcantary, s neobvyklým čalouněním se skrytými švy. Plusem má být rovněž bohatá výbava čítající hlasové ovládání i ovládání gesty, hudební systém Focal se 14 reproduktory, 21″ head-up displej promítající informace přímo na čelní sklo nebo sedadla s ventilováním a funkcí masáže.

Technickým základem je inovovaná platforma EMP2, která má ve srovnání s dosavadní verzí 70 % nových dílů. Architektura usnadnila práci designérům a díky kompozitním materiálům, dílům lisovaných za tepla nebo kompaktnějším komponentům (mj. ventilace) je její konstrukce lehčí. Auto je navíc z 95 % vyrobeno z opakovaně použitelných materiálů a z 85 % z recyklovatelných dílů.

Automobil vstoupí do prodeje s nabídkou benzinových agregátů s výkony 96 kW, 132 kW a 165 kW, turbodieselem s 96 kW a vrcholným plug-in hybridem s kombinovaným výkonem 165 kW. Konvenční varianty přitom budou dostupné výhradně s osmistupňovým automatem. manuální převodovku DS 4 II vůbec nenabídne.

Prodej vozu DS 4 bude zahájen ve čtvrtém čtvrtletí roku 2021. Výrobu auta bude mít na starosti závod Opelu v německém Rüsselsheimu.

DS 4: Základní technická data

  • Délka x šířka x výška x rozvor: 4400 x 1830 x 1470 x 2675 mm
  • Objem zavazadlového prostoru: 430 litrů
  • Výroba: 2021- (Rüsselsheim, Německo)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *