Novinky

Ferrari Purosangue je tu! První maranellské SUV pohání V12

Také Ferrari míří do světa SUV, když představuje model nazvaný Purosangue. Po měsících lákání se první SUV značky Ferrari představuje oficiálně. Co o sobě nové Ferrari Purosangue během své premiéry odhalilo?

Především design, který byl s velkým napětím očekáván. Řešení přídě poprvé naznačil snímek zveřejněný na sociálních sítích Ferrari v březnu 2022, který poprvé ukázal návaznost na model Roma. Až při premiéře však vyšla najevo neobvyklá koncepce bočních dveří. Ty zadní se totiž otevírají proti směru jízdy. Purosangue je mimochodem 4.973 mm dlouhé, 2.028 mm široké a 1.589 mm vysoké. Je tak značně kompaktnější než 5.112 mm dlouhé Lamborghini Urus konkurenčního výrobce ze Sant‘ Agaty. Světlá výška mimochodem činí 185 mm.

Zajímavostí přitom je, že šéfdesignér automobilky Flavio Manzoni v roce 2019 uvedl, že nejprve vznikal design auta a až jemu se poté přizpůsobovala použitá technika. I díky tomu měly být zajištěny charakteristické křivky Ferrari, které připomínají jeho velká gran turisma.

Kabina je čtyřmístná, přičemž návrháři dlouho řešili, jak ji navrhnout, aby byla pohodlná a zároveň pořád nabízela skvělý posaz za volantem. Výsledkem je nakonec nezvyklá koncepce. Purosangue totiž nemá typický dotykový displej uprostřed palubní desky. Místo toho je tu přístrojový štít s dominantním otáčkoměrem před řidičem a obrazovka před sedadlem spolujezdce. Zajímavostí je přitom fakt, že se Ferrari zcela zbavilo vestavěné navigace. Místo toho vsadilo na zrcadlení funkcí z telefonu. Automobilka to vysvětluje tím, že nikdy nenabídne vyspělejší řešení než mobilní systémy.

Kufr má mimochodem objem 487 litrů, což je mimochodem nejvíce v historii vozů Ferrari. Třeba 812 Superfast nabízí 320 litrů.

Vidlicový dvanáctiválec má neskutečný výkon

Co se týče pohonu, byla to dlouhá neznámá. Nakonec však vyšlo najevo, že Purosangue bude poháněno V12. Vidlicový dvanáctiválec s přímým vstřikováním o objemu 6,5 litru je atmosférický, jde přitom o rozsáhle upravenou verzi z modelu 812 Superfast. Naladěný je na výkon 526 kW a točivý moment 716 Nm, což z Purosangue dělá silnější SUV než konkurence. I díky němu zrychlí Purosangue z 0-100 km/h za pouhé 3,3 sekundy.

Základem je hliníková platforma, která údajně umožňuje použití i jiných motorů. Do budoucna tak není vyloučen plug-in hybridní pohon, o němž se v minulosti spekulovalo. Třeba střecha je ale karbonová, pro snížení těžiště auta. Specialitou je aktivní podvozek, pro lepší tlumení nerovností a snížení náklonů karoserie.

Oficiální premiéra pak potvrdila zachování označení Purosangue, což v italštině znamená čistá krev. I to naznačuje, že automobilka chce zdůrazňovat vlastnosti typické pro Ferrari. Ostatně samo vedení se novinku zdráhá označit vyloženě za SUV. Místo toho jí říká Ferrari Utility Vehicle (FUV), tedy užitkové vozidlo Ferrari. Interní označení pak zní F175.

Logický krok

SUV jsou stále oblíbenější kategorií i ve světě sportovních značek, a tak Ferrari nezbylo nic jiného, než takový automobil rovněž připravit. Do segmentu přitom míří až dlouho po své konkurenci. Porsche nabízí Cayenne už od roku 2002, Maserati model Levante od roku 2016, Lamborghini Urus je tu od roku 2018 a konečně třeba Aston Martin DBX od roku 2020.

O přípravách SUV maranellské značky se spekulovalo už dlouho, až v roce 2017 však tehdejší šéf Ferrari Sergio Marchionne oznámil, že se něco takového opravdu chystá. O pár měsíců později pak Ferrari tyto práce oficiálně potvrdilo. Už tehdy přitom naznačilo, že takový model dorazí v roce 2022. Na jaře 2021 pak tuto informaci předseda správní rady automobilky John Elkann zopakoval.

Příchod Ferrari Purosangue v roce 2022 potvrdila i finanční zpráva zveřejněná v únoru téhož roku. Tehdy automobilky rovněž přiznala, že první zákazníci se auta dočkají až v roce 2023. Oficiální cena Ferrari Purosangue každopádně zveřejněna zatím nebyla. Výrobce pouze zdůrazňuje, že i Purosangue bude exkluzivní a počet vyrobených kusů nepřesáhne 20 % roční produkce automobilky.

Ferrari Purosangue bylo jedno z nejvíce očekávaných automobilů nejbližších let, právě proto, že jde o první SUV z Maranella. Už se ale objevují zprávy, že Purosangue je sice první, ale rozhodně ne poslední SUV se vzpínajícím se hřebcem ve znaku. Nechme se tak překvapit, co nám příští léta přinesou!

Ferrari Purosangue: Základní technická data

  • Délka x šířka x výška x rozvor: 4973 x 2028 x 1589 x ? mm
  • Objem zavazadlového prostoru: 487 litrů
  • Výroba: 2022- (Maranello, Itálie)

David Bureš

David Bureš je zakladatel a vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel tento projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci každodenní praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *