Mercedes-Benz EQE V295 (2021-)

Mercedes-Benz EQE 2021

Mercedes-Benz EQE je model vyšší střední třídy s elektrickým pohonem, který se ve své první generaci s interním označením V295 představil v roce 2021. Tehdy šlo o druhý model postavený na svébytné architektuře vyvinuté pro elektromobily, který následoval po větším EQS (V297). Jde o elektrickou alternativu k třídě E dostupné se spalovacími motory.

Design EQE navržený podle stylistického jazyka Sensual Purity (smyslná ryzost) navazuje právě na větší EQS, oproti němuž se vůz liší mimo jiné kratším rozvorem a kratšími převisy karoserie. Ostatně sama automobilka říká, že tento „sportovní manažerský sedan“ nabízí všechny klíčové prvky EQS, avšak zabalené v kompaktnějším balení. Rozdílem je pak řešení zádě, zatímco EQS je fastback s výklopnou zadní stěnou, EQE je sedanem s malým víkem zavazadelníku.

S délkou 4.946 mm, šířkou 1.961 mm a výškou 1.512 mm pak EQE velikostně odpovídá zhruba modelu CLS. Vnitřní prostor má být ale větší než u třídy E.

Také interiér vychází z vlajkové lodě elektrické řady. Také EQE tak bude možné pořídit s tzv. obrazovkou Hyperscreen, kdy digitální přístrojový štít a obrazovku multimediálníh systému doplňuje 12,3“ displej před spolujezdcem. V Evropě na něm pasažér může sledovat videa nebo brouzdat po internetu, systém přitom díky kameře pozná, zda obsah nesleduje i řidič, v takovém případě se obraz vypne.

Vedle základních modelů i AMG

Automobil debutoval ve verzi EQE 350 se synchronním elektromotorem s permanentními magnety o výkonu 215 kW a lithium-iontovými bateriemi s využitelnou kapacitou 90 kWh pro dojezd až 660 km. Poháněná jsou v tomto případě zadní kola, akumulátor pak lze nabíjet stejnosměrným proudem až o výkonu 170 kW. Už dopředu však automobilka avizovala příchod dalších variant, včetně verze s pohonem všech kol s druhým elektromotorem u přední nápravy nebo AMG provedení.

Právě verze AMG debutovaly v únoru 2022. Rovnou přišly dva deriváty, oba s bateriemi s využitelnou kapacitou 90,6 kWh. Mercedes-AMG EQE 43 4Matic využilo dvojici elektromotorů o celkovém výkonu 350 kW, vrcholný model pak Mercedes-AMG EQE 53 4Matic+ pak 460 kW. S balíčkem AMG Dynamic Plus však tento model dosáhl dokonce až na dopředu avizovaný výkon 505 kW a jel nejvyšší rychlostí až 240 km/h. EQE AMG pak vedle vyššího výkonu poskytl také specifický sportovní vzhled, stejně jako osobitý zvukový doprovod.

Podvozek tvoří čtyřprvkové zavěšení vpředu a víceprvkové zavěšení vzadu, přičemž obě nápravy vycházejí z třídy S. Za příplatek je pak k dispozici adaptivní vzduché odpružení Airmatic nebo natáčení zadní nápravy.  

Mercedes-Benz EQE se vyrábí na dvou místech. Produkce pro globální trhy probíhá v Brémách, pro Čínu se pak vůz vyrábí u lokálního partnera BBAC v Pekingu.

Mercedes-Benz EQE: Základní technická data

  • Délka x šířka x výška x rozvor: 4946 x 1961x 1512 x 3120 mm
  • Objem zavazadlového prostoru: 430 litrů
  • Výroba: 2021- (Brémy, Německo)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *