Mercedes-Benz EQE se začne vyrábět ještě v roce 2021. Co už o něm víme?

Mercedes-Benz EQE 2021

Mercedes-Benz rychle rozšiřuje svoji nabídku elektrických modelů, pro něž vznikla rodina EQ. Jednou z letošních novinek bude i velký model Mercedes-Benz EQE. Co už o něm víme?

Jak název napovídá, bude EQE velký elektromobil vyšší střední třídy, o podobné velikosti jako třída E. Zákulisní zprávy německého magazínu Auto Bild naznačují, že novinka sice bude o chlup kratší než 4,94 metru dlouhé E-Klasse, uvnitř ale bude prostornější. Umožní to totiž základ v modulární platformě přizpůsobené prostorově méně náročnému elektrickému pohonu, kterou EQE bude sdílet s již představeným EQS.

Právě na větší EQS podle všeho naváže tak design připravované novinky. Ostatně Mercedes u svých elektromobilů využívá specifický designérský jazyk s osobitou maskou nebo koncovými propojenými světly, což jsou detaily, kterých by se mělo dočkat právě i EQE. Právě propojená koncová světla už naznačil zveřejněný snímek lákající na premiéru auta, stejně jako obdobnou aerodynamickou siluetu jako u EQS.

Vnitřek pak koncepcí naváže na větší EQS. Podle všeho však nenabídne veškeré možností elektrické vlajkové lodi. Na zveřejněném snímku totiž chybí Hyperscreen z EQS, tedy trojice obrazovek. EQE tak dost možná bude postrádat displej před spolujezdcem a nabídne jen dvojici obrazovek, před řidičem a na středovém panelu. Ta bude nicméně vertikálně orientovaná jako u třídy S a EQS.

Pohodlný i sportovní

Shodný základ s EQS by naznačoval i jeho konstrukční prvky. Také EQE by tak mohlo dostat vzduchový podvozek nebo natáčení zadní nápravy pro vyšší stabilitu ve vysokých rychlostech a zvýšenou agilitu v těch nízkých. Automobilka pouze v oficiální upoutávce láká, že EQE ukáže, jak manažerský sedan zvládne být sportovní i komfortní.

EQS napovídá také pohonné ústrojí, která by se mohla objevit v jeho menším bratrovi. Očekává se proto příchod derivátů EQE 450+ s elektromotorem u zadní nápravy o výkonu 245 kW a čtyřkolky EQE 580 4Matic s kombinovaným výkonem až 385 kW. Do budoucna by mohla dorazit i verze od AMG s výkonem až 560 kW, který už dopředu avizuje větší EQS. Z vlajkové lodi elektrické rodiny Mercedesu by měla být použita také sada baterií s kapacitou až 107,8 kWh, která by zajistila dojezd až 700 kilometrů. K dispozici ale bude i menší verze, s kapacitou okolo 90 kWh.

Rychlá expanze elektrických Mercedesů

Mercedes-Benz EQE se oficiálně představí na zářijovém autosalonu v Mnichově. Podle dřívějších zpráv z automobilky se začne vyrábět v druhé polovině roku 2021. O výrobu se má postarat závod v německých Brémách, kde se EQE bude vyrábět třeba po boku elektrického SUV EQC. Do prodeje však zřejmě zamíří až na začátku roku 2022.

Příchod EQE je přitom součástí rychlé expanze elektrické rodiny EQ, která právě probíhá. Od začátku roku už debutovaly crossover EQA, rodinné SUV EQB s místem až pro sedm a zmiňovaná vlajková loď EQS. Koncept EQT pak naznačuje, že se blíží ještě elektrická osobní dodávka odvozená od Citanu.

V roce 2022 pak má následovat dvojice SUV, které se zatím říká EQE SUV a EQS SUV. Ta se bude vyrábět v americké továrně Tuscaloosa.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *