Filmů pro automobilové fanoušky existuje nepřeberné množství. Nejčastěji jde o akční snímky, najdeme ale i životopisné filmy z automobilového prostředí, kreslené filmy nebo dokumenty. Protože je výběr tak pestrý, vybrali jsme 10 nejlepších pro autaře. Jaké nejlepší filmy o autech to jsou? Seřadili jsme je podle abecedy:
Auta
Říkejte si, co chcete, ale animáky od Pixaru si vedle dětí obvykle užijí i dospělí. Pro Auta to platí bezesporu, však jde o možná vůbec nejlepší film studia Pixar. Příběh o nafoukaném závodníkovi má navíc i zajímavé poučení, nechybí i mnohé vtipné scény, zatímco jedny jsou cílené na děti, jiné si užijí právě i dospělí. Pro autaře jsou pak skvělé postavičky, které hrají skutečná auta – kráska jako Porsche 911, italský mechanik jako Fiat 500 nebo třeba Michael Schumacher jako Ferrari F430. Komu by pak původní film nestačil, vězte, že existují i dvě pokračování, Auta 2 a Auta 3, která už však kvalit původního snímku nedosahují, byť stojí také zato je zhlédnout.
Baby Driver
Akční snímky jsou pro automobilové prostředí typické a přesně takový je i Baby Driver. Snímek vypráví o talentovaném mladém řidiči v podání Ansela Elgorta, který pomáhá zločincům při útěku z místa činu. Když se zamiluje, chce s kriminální kariérou skončit, což se ale mafiánskému bossovi (Kevin Spacey) logicky nelíbí. Snímek přitom ocení nejen automobiloví fanoušci, ale díky povedenému soundtracku také milovníci hudby.
Bullittův případ
Klasika nad klasiky, to je Bullittův případ z roku 1968, krimi snímek, v němž titulní roli policisty Franka Bullitta ztvárnil legendární Steve McQueen. Součástí filmu je dlouhá automobilová honička, která se stala mezi autaři legendou, mnohdy ji volí za nejlepší automobilovou honičku v historii filmového průmyslu. O honičce tmavě zeleného Fordu Mustang a černého Dodge Charger černého ulicemi San Franciska se popsaly stohy stránek a už jen kvůli ní byste si Bullittův případ měli znovu pustit. Počítejte s tím, ale že jde o typický šedesátkový film, s přece jen pomalejším tempem.
Drive
Drive je snímek pojednávající o „Řidiči“, filmovému kaskadérovi, který si přidělává jako nájemný řidič zločineckých gangů. Když se však zamiluje, rozhodne se s touto druhou prací skončit, což se ale zkomplikuje. Takový příběh možná není zrovna originální, celkové ztvárnění ale stojí za to, ať už hereckým obsazením (Ryan Gosling v hlavní roli zaujme nejen dámské publikum), hudbou nebo obrazem.
Grand Prix
Grand Prix je jedním z důkazů, že v šedesátých letech se točily vynikající filmy pro fanoušky automobilů. Strhující drama nechává nahlédnout do zákulisí souboje o titul mistra světa ve Formuli 1, které dokáže skvěle zobrazit, byť pojednává o fiktivních závodnících. Není náhoda, že snímek získal Oscary v technických kategoriích, za nejlepší střih, mix a střih zvuku. I po letech je to skvělá podívaná. A když byste raději atmosféru 24 hodin Le Mans, nezapomeňte na film jednoduše nazvaný Le Mans natočený na počátku sedmdesátých let.
Le Mans ’66
Příběh, kterak automobilka Ford chtěla koupit Ferrari a když to nevyšlo, rozhodlo se její vedení porazit maranalleský tým v Le Mans, kterému tehdy Ferrari dominovalo, je autařům dobře známý. V roce 2019 se dokonce dostal na filmová plátna, prostřednictvím filmu Le Mans ’66, který se měl původně jmenovat Ford v Ferrari – z právního hlediska ale na vybraných trzích nemohl být použit. Christian Bale jakožto Ken Miles je skvělý, stejně jako Matt Damon jako Carroll Shelby. I přes vybrané historické nepřesnosti je film skvělý a dokazuje, že výtečné filmy pro autaře nevznikaly jen v šedesátých letech.
Rivalové
Rivalita Jamesu Hunta a Nikiho Laudy ve Formuli 1 byla natolik legendární, stejně jako nehoda na Severní smyčce Nürburgringu rakouského pilota, že si v 2013 zasloužila vlastní film. Chris Hemsworth v roli Hunta a Daniel Brühl v roli Laudy předvádějí skvělé herectví, že jim to jednoduše věříte. Znalcům Formule 1 možná budou vadit některé historické nepřesnosti, když ale Rivaly nebudete brát jako dokument, ale jako „film na motivy skutečných událostí“, budete nadšeni. Lepší film z prostředí Formule 1 nevznikl. A tak se nechme překvapit, zda jednou takovou inspirací pro film nebude i souboj Lewise Hamiltona a Maxe Verstappena ze sezony 2021.
Rychle a zběsile
Z Rychle a zběsile se v posledních letech se v posledních letech stala superakční série, která má s původním snímkem jen pramálo společného. Akční scény posledních dílů mají své fanoušky, jenže právě ten původní snímek z roku 2001 nejvíce ocení příznivci automobilů. Žádný jiný film nezpropagoval tuning tak jako první Rychle a zběsile. Děj možná není složitý a o herecké výkony tu tolik nejde. Jestli ale milujete upravená auta, Rychle a zběsile je snímek pro vás. A jestli jste fanoušci japonského driftování, zkuste díl Tokijská jízda z roku 2006.
Senna
Ayrton Senna je dodnes mnohými považován za nejlepšího jezdce Formule 1 všech dob. Bohužel, jak by si vedl proti nastupujícímu německému talentu Michaelu Schumacherovi, jsme už moc nezjistili. Sennovu kariéru ukončila bohužel tragická nehoda na Imole v roce 1994. Jak se Sennova kariéra vyvíjela a jak se během kariéry proměnil jako člověk, zjistíte v dokumentu jednoduše nazvaném Senna. Jedná se o oficiální dokument o tomto závodníkovi, na němž se podíleli i přímo pozůstalí, a tak ukázal i mnohé do té doby nezveřejněné záběry. A pokud jste přívrženci spíše jeho „nástupce“ v pozici nejlepšího jezdce F1, určitě se podívejte na dokument též s jednoduchým názvem Schumacher.
Taxi
Francouzský snímek Taxi z roku 1998 je ryzí oddychovka, u níž se i po několikerém zhlédnutí budete bavit a žasnout nad tím, že i Peugeot 406 může mít vlastnosti supersportu. I v tomto případě následovaly i další filmy, jejich kvalita ale postupně uvadala. Původní Taxi, s Peugeotem 406, Samym Nacerim a třeba mladičkou Marion Cotillard je zkrátka nepřekonatelný. A kdybyste přece jen raději hlubší snímek o taxikářích, pusťte si film Taxikář, režírovaný Martinem Scorsesem, s Robertem De Niro v hlavní roli.