Neplatné řidičáky není potřeba měnit, do konce nouzového stavu

Řidičský průkaz: vzor

Skončila vám platnost vašeho řidičského průkazu? Tak to pro vás máme dobrou zprávu, měnit ho nemusíte, alespoň prozatím. Ministerstvo dopravy se totiž rozhodlo po domluvě s Ministerstvem vnitra tolerovat neplatné řidičské průkazy v rámci nouzového stavu. Lidé s propadlým průkazem tak mohou dál řídit, bez hrozby pokuty. Na doklad se hledí jako na platný.

„Za předpokladu, že uplynula doba platnosti dokladů (řidičský průkaz; průkaz profesní způsobilosti řidiče) v době trvání nouzového stavu, se hledí na tyto doklady jako na platné, resp. držitelé těchto dokladů nebudou za výkon činnosti realizovaný s dokladem, jenž v době nouzového stavu pozbyl plynutím času své platnosti, v přestupkovém řízení postihováni,“ stojí v metodickém stanovisku Ministerstva dopravy, které dnes dostaly obecní úřady obcí s rozšířenou působností a krajské úřady.

Opatření zatím platí na období nouzového stavu, a to pouze na území České republiky. Ministerstvo dopravy nicméně jedná s Evropskou komisí o návrhu prodloužení platnosti propadlých řidičských průkazů do 31. března 2021. Pokud komise tento návrh schválí, bude možné s neplatným řidičákem vyrazit i za hranice.

Ministerstvo tímto krokem reagovalo na omezení otevíracích dob úřadů, které v souvislosti s opětovným vyhlášením nouzového stavu omezily svůj provoz. Ministerstvo vnitra proto úřadům připomíná, že nemusejí omezovat úřední hodiny, pokud by omezení rozsahu úředních hodin ohrozilo činnost orgánu nebo nepřiměřeně omezilo práva veřejnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *