Stirling Moss zemřel. Legendárnímu závodníkovi bylo devadesát

Stirling Moss

Svět motorismu smutní. Sir Stirling Moss už není s námi. Legendární automobilový závodník zemřel v časných ranních hodinách v neděli 12. dubna 2020 v nedožitých 91 letech.

Britský jezdec nikdy nevyhrál Formuli 1, považovanou za královnu motorsportu, přesto je považován za jednoho nejlepších závodníků všech dob. Byl totiž neskutečný univerzál, vedle Formule 1 závodil také ve vytrvalostních závodech (Le Mans, Sebring apod.), v legendárním Mille Miglia nebo v rallye. Za svoji kariéru se účastnil 529 závodů, přičemž jich zvládl vyhrát hned 212! V domovské Británii je pak oceňován pro své vlastenectví, konkrétně v F1 kromě sezon u Mercedesu preferoval monoposty britských týmů. Právě Mercedes mu kdysi „věnoval“ speciální edici speedsteru na bázi superauta SLR, model pojmenovaný Mercedes-Benz SLR McLaren Stirling Moss.

Ve Formuli 1 závodil v padesátých letech, kdy byly závody opravdu náročné a plné těžké konkurence, i tak byl hned v letech 1955 až 1958 čtyřikrát vicemistrem.

Na titul nedosáhl hlavně kvůli smůle, nikdy neměl štěstí na výběr správné značky, která by v daném roce byla ta nejsilnější. Nejblíže prvenství byl v roce 1958, kdy ho kamarád Mike Hawthorn porazil o jediný bod. „Kdyby se za mě Stirling nepřimluvil, aby mě nevyloučili v Portugalsku, nikdy bych se mistrem nestal,“ komentoval tehdy Hawthorn, který po titulu mistra světa ukončil svoji závodní kariéru.

Závodníkem tělem i duší

To Stirling Moss byl závodníkem tělem i duší, vždyť závodů se účastnil ještě ve svých jednaosmdesáti letech. To už byly spíše menší závody, případně závody historických speciálů. S velkými závody se musel rozloučit po velké havárii v Goodwoodu v dubnu 1962, po níž ležel měsíc v kómatu.

Za svoji kariéru přitom přežil nespočet dalších nehod, a to i těch hodně těžkých. Třeba v Monze mu v roce 1958 selhalo na jeho Maserati Eldorado řízení v rychlosti 260 km/h! Po nárazu do zdi Moss vypadl z vozu ven, který ho následně jen těsně minul.

V posledních letech už se kvůli zdravotnímu stavu neúčastnil veřejných akcí. „Zemřel tak, jak žil a vypadal u toho skvěle. Prostě usnul. Zavřel oči a bylo to,“ okomentovala Mossův pokojný odchod jeho manželka Susie, s níž se oženil v roce 1980. V září by Stirlingu Mossovi bylo 91 let.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *