Volkswagen opravdu nabídne offroad. Dostane jméno Scout

Volkswagen Scout

Už delší dobu se spekuluje o tom, že Volkswagen v rámci rozvoje nabídky elektromobilů nabídne také offroad nebo pick-up s elektrickým pohonem. Nyní se tyto plány potvrzují, byť tomu nakonec bude trochu jinak, než se původně říkalo. Volkswagen totiž pro tyto účely oživí značku Scout.

Dříve se mluvilo o tom, že offroad ve stylu Land Roveru bude součástí elektrické řady ID., a to v rámci připomínky historického odkazu Volkswagenu. Po boku ID.Buzz totiž měly dorazit i další elektrovozy evokují některé historické modely VW – spekulovalo se třeba o realizaci konceptu ID.Buggy nebo právě offroadu s elektrickým pohonem.

Místo toho však elektrický offroad a také elektrický pick-up nabídne oživená značka Scout. Práva na její používání Volkswagen získal v rámci pořízení společnosti Navistar International zaměřené na těžké nákladní vozy. Takto pojmenovaný automobil v šedesátých až osmdesátých letech nabízel výrobce zemědělských strojů International Harvester. International Harvester Scout bylo terénní auto konkurující tehdejšímu Jeepu CJ nebo Fordu Bronco. Právě úspěch oživeného Fordu Bronco možná Volkswagen přesvědčil, proč takové auto také nabídnout. Ostatně první zveřejněné nákresy naznačují, že styl chystaných aut bude hodně podobný jako u Bronca.

Scout jen pro Ameriku

Nový offroad s elektrickým pohonem tak nabídne nově vzniklá společnost, kterou Volkswagen hodlá v nejbližší době vybudovat. I s ohledem na její historický odkaz i zaměření, tedy na offroad a pick-up není divu, že Scout má v tuto chvíli ambice působit jen na americkém trhu. Zda dojde někdy k další expanzi, je teprve ve hvězdách.

„Společnost, kterou letos založíme, bude samostatnou jednotkou a značkou v rámci koncernu Volkswagen, která bude řízena samostatně. To je v souladu s novým modelem řízení skupiny – malé jednotky, které jednají agilně a mají přístup k našim technologickým platformám, aby mohly využívat synergií,“ říká k plánům finanční ředitel VW Arno Antlitz. Vedení automobilky věří, že pro obchodní úspěch na americkém trhu je nabídnutí takového automobilu klíčové.

Ostatně na vozy Volkswagen Scout si ještě nějakou dobu počkáme. Současný plán počítá s tím, že první prototypy chystaných aut vyrazí na silnice v roce 2023. Příchod na trh je avizován o tři roky později, v roce 2026. Tedy pokud vše půjde podle plánu, což v dnešní nejisté době je ve hvězdách. Zajímavostí přitom je, že Volkswagen zdůrazňuje použití „nové koncepce platformy“, což naznačuje jiný technický základ než u dnešních elektroaut VW.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *