Zcela nový Lexus RZ se ukáže v roce 2022. Půjde o elektrické SUV

Lexus RZ teaser 2021

Lexus dlouhá léta podporuje hybridní pohon, v dlouhodobém horizontu však nejvíce věří vodíkovému pohonu. Dnešní trend elektrifikace je ale neúprosný, a tak se i Lexus musí přizpůsobit a postupně rozšiřuje nabídku modelů s vyšší úrovní elektrifikace, tedy plug-in hybridů a elektromobilů. Nyní se v tomto směru rýsuje zcela nový model, Lexus RZ, který dorazí v roce 2022.

Japonská luxusní značka Toyoty však už dala dopředu najevo, že půjde o SUV, jehož tvary naznačuje prvními skicami. Z nich vyplývá, že se bude jednat o vůz podobné koncepce jako Toyota bZ4X, také to bude crossover, zřejmě segmentu C. Použije přitom nový stylistický jazyk vyhrazený elektromobilům Lexus.

Zatímco konkurenti rychle rozšiřují svoji nabídku elektrovozů, pro Lexus to bude teprve druhý vůz s čistě elektrickým pohonem, po kompaktním SUV UX 300 e. Novinka však už vznikne výhradně jako elektroauto (UX 300 e je odvozeno od výchozího SUV se spalovacím motorem pod kapotou), díky využití platformy eTNGA. Tu vyvinul koncern Toyota právě pro potřeby elektřinou poháněných automobilů.

Unikátní technika

Lexus si však tuto architekturu, poprvé představenou v Toyotě bZ4X, přizpůsobí svým požadavkům. Konstruktéři předem mluví o vyšší tuhosti konstrukce nebo použití lehčích elektromotorů, stejně jako o dalších úpravách přizpůsobených charakteru luxusní značky.

Chybět nebude ta nejmodernější technika, vyladěná dle Lexusu. Konkrétně jde o řízení bez mechanické vazby (to nabízí i Toyota bZ4X) nebo speciální pohon všech kol neustále sledující dění pod koly a okamžitě reagující na aktuální jízdní podmínky. Systém z auta dokáže udělat předokolku i zadokolku, a to během pouhého mrknutí oka, což spolu s řízením bez mechanické vazby povede k osobitým jízdním vlastnostem.

Více o novince zatím nevíme. Bližší detaily se máme dozvědět během první poloviny roku 2022, kdy se má nový Lexus RZ oficiálně představit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *