TPCA končí, éra TMMCZ přichází

Z TPCA se stává TMMCZ

Za účasti prezidenta závodu pana Koreatsu Aokiho, ředitele českého zastoupení Toyoty Martina Pelešky a starosty města Kolína Michaela Kašpara bylo slavnostně odhaleno nové jméno kolínské automobilky. Ta dosud byla známá jako TPCA (Toyota Peugeot Citroën Automobile Czech), nově však ponese název Toyota Motor Manufacturing Czech Republic. Firma spolu s tím představila nové logo společnosti a dle vzoru ostatních evropských závodů bude vystupovat pod obchodním názvem TMMCZ.

Společný podnik vznikl v roce 2002 a je jedním z největších tuzemských exportérů. Od roku 2005 vyrábí minivozy Toyota Aygo, Peugeot 108 (v první generaci 107) a Citroën C1 a v jejich výrobě bude zatím pokračovat i nadále. V současné době firma investuje více jak čtyři miliardy korun do rozšíření kapacity a modernizace závodu. V průběhu tohoto roku přibude i výroba modelu Toyota Yaris, který bude se svou hybridní technologií v tomto závodu novinkou. V průběhu času však produkce stávajících miniaut skončí a v nové generaci bude pokračovat jen nástupce Toyoty Aygo. S nahrazením C1 a 108 totiž už francouzské značky nepočítají, alespoň ne ve stávající formě společného projektu s Toyotou.

„Náš závod se dnešním dnem stává plně součástí skupiny Toyota Motor Europe, která má v Evropě v současné době zastoupeno již osm závodů, vývojové centrum a několik logistických center. Zvýšená poptávka po našich vozech a příprava na výrobu nového modelu přinese i zahájení výroby na tři směny od 28.2.,“ uvedl Koreatsu Aoki, prezident TMMCZ.

Další plány

Martin Peleška, který je ředitelem českého zastoupení značek Toyota a Lexus k tomu dodal: „Toyota je v Česku již dlouhou dobu významným subjektem nejen v prodejích vozů. Plným převzetím moderního výrobního závodu Toyoty nedaleko Kolína a dalšími investicemi do výroby Toyoty Yaris to nekončí. Pro více než 20 firem sdružených v rámci tzv. Toyota Associated pracuje v Česku více než 9.000 lidí. Patří sem jak vlastní leasingová společnost Toyota Financial Services, tak i Logistické a distribuční centrum na náhradní díly v Krupce a samozřejmě i široké zastoupení dealerů značek Toyota a Lexus a řada dalších společností.

„Naše vlastnictví závodu v Kolíně plně reflektuje naši dlouhodobou filozofii vyrábět auta tam, kde je prodáváme, a navazuje na dlouhodobou výrobu vozů Toyota v Evropě. Nová investice a zavedení platformy TNGA a hybridní technologie do kolínského závodu je v souladu s naším dlouhodobým rozvojem a strategií v Evropě,“ uvedl Dr. Johan van Zyl, prezident a CEO Toyota Motor Europe.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *