Motorsport

24 hodin Le Mans 2023 v cíli! Dramatický závod a radost Ferrari

Závod 24 hodin v Le Mans 2023 je za námi. Bylo to drama, které mělo zajímavé vyústění. V jubilejním ročníku konajícím se rovných 100 let od toho prvního se radovalo Ferrari. Ferrari, které se do nejvyšší kategorie Le Mans vrátilo po kulatých 50 letech. Ferrari, které v tomto závodě naposledy slavilo celkové vítězství před dlouhými 58 lety. Vítězný automobil s číslem 51 pilotovalo Alessandro Pier Guidi, James Calado a Antonio Giovinazzi.

24 hodin Le Mans 2023: Fotografie

Antonio Giovinazzi je tak další bývalý pilot Formule 1, který oslavil v Le Mans celkové vítězství. Vítězná posádka si už vyjela pole position a v nedělním závodě obkroužila 342 kol. Výsledek byl tak hodně těsný, druhý vůz v cíli, Toyota jezdců Sébastien Buemi, Brendon Hartley, Ryo Hirakawa, měl na svém kontě rovněž 342 kol. Do cíle však speciál japonské značky dojel 1 minutu a 21 sekund po vítězném autu maranalleského oře.

Druhé Ferarri, automobil číslo 50 posádky Antonio Fuoco, Miguel Molina a Nicklas Nielsen, mimochodem skončilo páté. O šanci na pódium ztratilo v noci, kvůli nutným opravám – auto bojovalo s úniky chladicí kapaliny.

Le Mans 2023: Kvalifikace a hyperpole

Ferrari svoji formu dokázalo již v kvalifikaci. Před startem závodu byla hodně favorizovaná Toyota, která dominovala předcházejícím ročníkům Le Mans. Už v tréninku se však ukázalo, že hodně silné bude také Ferrari, které se do nejvyšší kategorie Le Mans vrátilo po 50 letech. Potvrdilo se to i v kvalifikaci, během hyperpole si totiž maranellský tým zajistil první řadu.

První do závodu odstartoval Ferrari 499P posádky Antonio Fuoco, Miguel Molina a Nicklas Nielsen, vedle nichž se postavil speciál jejich kolegů, posádky James Calado, Antonio Giovinazzi a Alessandro Pier Guidi. Až třetí do závodu odstartovala Toyota, posádky Sébastien Buemi, Brendon Hartley, Ryo Hirakawa. Čtvrté do závodu startovalo Porsche, jezdců Mathieu Jaminet, Felipe Nasr a Nick Tandy.

Le Mans 2023: Průběh závodu

První Ferrari s druhou Toyotou přitom společně bojovaly vlastně po celý závod. Rozhodla nakonec nehoda mladého Japonce Rja Hirakawy, který v závěrečné fázi závodu ztratil vládu nad vozem ve slavné zatáčce Arnage, kde Toyotu poničil o svodidla. Přestože následná oprava byla rychlá, dala konkurenčnímu Ferrari dostatečný náskok.

Přesto se ještě u Ferrari museli o výhru obávat. Když Pier Guidi naposledy jel dotankovat, nemohl svůj vůz po zastávce v boxech rozjet. Naštěstí pro maranellský tým se to povedlo, s dostatečným náskokem na druhou Toyotu. Třetí možná trochu nečekaně dojel Cadillac V-Series.R s posádkou ve složení Earl Bamber, Alex Lynn, Richard Westbrook. Naopak Porsche i Peugeot tentokrát zklamaly.

24 hodin v Le Mans 2023: Výsledky

Poř.TýmTřídaJezdec 1Jezdec 2Jezdec 3Kol
1.Ferrari AF CorseHYPERCARAlessandro PIER GUIDIJames CALADOAntonio GIOVINAZZI342
2.Toyota Gazoo RacingHYPERCARSébastien BUEMIBrendon HARTLEYRyo HIRAKAWA342
3.Cadillac RacingHYPERCAREarl BAMBERAlex LYNNRichard WESTBROOK341
4.Cadillac RacingHYPERCARSébastien BOURDAISRenger VAN DER ZANDEScott DIXON340
5.Ferrari AF CorseHYPERCARAntonio FUOCOMiguel MOLINANicklas NIELSEN337
6.Glickenhaus RacingHYPERCARRomain DUMASRyan BRISCOEOlivier PLA335
7.Glickenhaus RacingHYPERCARFranck MAILLEUXNathanaël BERTHONEsteban GUTIERREZ333
8.Peugeot TotalEnergiesHYPERCARPaul DI RESTAMikkel JENSENJean-Éric VERGNE330
9.Porsche Penske MotorsportHYPERCARDane CAMERONMichael CHRISTENSENFrédéric MAKOWIECKI329
10.Inter Europol CompetitionLMP2Jakub SMIECHOWSKIAlbert COSTAFabio SCHERER328

Závodníci na Le Mans 2023: Tentokrát bez Čechů

Nejen nejvyšší kategorie přitom na 24 hodin v Le Mans i v roce 2023 opět přilákala mnohá slavná jména. Vždyť na startu stálo hned 62 aut. V jednom ze speciálů Cadillac jel Sébastien Bourdais a v Porsche několikanásobný účastník Le Mans Michael Christensen.

V kategorii LMP2 jel zase v barvách Team WRT slavný polský závodník Robert Kubica, zatímco členem Prema Racing byl Daniil Kvjat. Specialitou pak byla účast Chevroletu Camaro LZ1, který v rámci inovativní Garáže 56 prezentoval novou generaci speciálů NASCAR. Jezdecká sestava Hendrick Motorsports byla přitom hvězdná, jejími členy jsou Jenson Button, sedminásobný šampion NASCAR Cup Jimmie Johnson a dvojnásobný vítěz Le Mans Mike Rockenfeller.

Na startu Le Mans 2023 každopádně nebyli žádní Češi, ani Slováci. Slovenský ARC Bratislava Miroslava Konopky byl však mezi rezervními týmy.

24 hodin Le Mans 2023: Program

Start závodu 24 hodin Le Mans 2023 se odehrál v sobotu 10. června v 16:00, do cíle jezdci samozřejmě dojeli o 24 hodin později, v neděli 11. června v 16:00.

Závodní víkend ale de facto odstartoval už ve středu 7. června, kdy se od 14:00 do 17:00 jel volný trénink a následně od 19:00 do 20:00 kvalifikační trénink. Další tréninky se odehrály ve čtvrtek 8. června, a to včetně večerního, kdy si piloti vyzkoušeli noční podmínky jízdy za tmy. Ve čtvrtek se ve 20:00 jela také tzv. Hyperpole pro osm nejrychlejších speciálů každé kategorie. To byla napjatě sledovaná nejen kvůli tomu, která posádka si vyjede pole position.

Součástí letošních oslav 100 let od prvního ročníku závodu 24 hodin v Le Mans byl také bohatý doprovodný program. Již od 1. června byla otevřena speciální expozice k jubileu slavného závodu, na níž se představí hned 86 aut z historie Le Mans, včetně 65 vítězných vozidel.

Diváci se mohli těšit i na volné jízdy na místní motokárové dráze, přehlídky různých vozidel nebo autogramiády jezdců. Proběhla i velká aukce RM Sotheby´s naplánovaná na pátek 9. června v 15:00, na níž se mimo jiné dražily autentické vozy z historie závodu. Konkrétně bylo možné vydražit třeba Porsche 962 z roku 1985, Saleen S7-R z roku 2008, Lancii LC2 nebo Jaguary XJ220 C LM a XJR-12 LM.