Dakar Classic 2022: Češi nasadí Tatru, Škodovku i Matru

Tatra 815 6x6 Dakar

Součástí Rallye Dakar se letos poprvé v historii stala také kategorie Dakar Classic určená pro historická vozidla. Stala se natolik úspěšnou, že tato soutěž pravidelnosti pro vozy z osmdesátých a devadesátých let se bude konat i v nadcházejícím ročníku. Pořadatelé soutěže oznámili, že Dakar Classic se v roce 2022 zúčastní na 150 posádek. Chybět mezi nimi nebudou ani Češi.

V letošním ročníku v soutěži nadchnul Ondřej Klymčiw, který se jí zúčastnil se Škodovkou 130 LR. Bývalý motocyklový jezdec Dakar Classic pojede i v roce 2022, a to opět za volantem historické Škodovky.

Tentokrát ale nepůjde o jedinou českou posádku. Na Dakar se vrátí i legendární Tatra 815 „Puma“ Karla Lopraise. Nakonec půjde o repliku pozdějšího kousku s dvěma nápravami a ne o legendární šestikolku, jak se spekulovalo. Pilotovat ji každopádně bude slovenský podnikatel a závodník Radoslav Kazarka. Navigovat ho přitom bude slavný Josef Kalina, který už býval členem posádky Monsieura Dakaru, Karla Lopraise.

Těšit se můžeme také na Olgu Roučkovou. Ta v rámci projektu z „kopřiv na Dakar“ oživuje vrak Suzuki Samurai, s kterým hodlá soutěžit. Martin Čábela oproti tomu nasadí krásnou Matru Murena 4S, navigovat ho přitom bude zpěvačka a závodnice Olga Lounová, která chce do budoucna na Dakaru přímo řídit. Chybět nebude ani čtveřice historických Land Roverů první, druhé i třetí série, Dušana Randýska, Zdeňka Ondráčka, Alberta Panceho a Petra Fialy.

Legendární Niva i slavný Peugeot

Také zahraniční posádky na Dakar Classic 2022 předvedou množství historických specialitek. Na start se postaví mnohé legendární offroady, ať už Lada Niva, Toyota Land Cruiser, Volkswagen Iltis nebo Mitsubishi Pajero. Letošní vítěz soutěže Marc Douton pak z buginy Sunhill tentokrát přesedne do Porsche 911 „Safari.“ Za hvězdu kategorie pak nepochybně bude sloužit Peugeot 205 T16, vítězné vozidlo Ariho Vatanena, které bude pilotovat Philippe Jacquot, dosud jediný francouzský vítěz Dakar v kategorii kamionů. Významná je též účast legendárního dvoukabinového DAFu Turbo Twin, s nímž v roce 1984 závodil slavný Jan de Rooy.

Na 150 posádek (135 automobilů a 19 kamionů) čeká 12 etap, které se pojedou po boku „skutečného“ Dakaru. Nejvíce účastníků pochází z Francie (47), následují Španělé (40) a Italové (17).

(vydáno 2. listopadu 2021 09:25, aktualizováno 28. listopadu 2021 09:57)

One thought on “Dakar Classic 2022: Češi nasadí Tatru, Škodovku i Matru

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *