Alfa Romeo Stelvio 949 (2016-)

Alfa Romeo Stelvio Veloce 2019

Alfa Romeo Stelvio je prémiové kompaktní SUV vyráběné italskou automobilkou od roku 2016. Auto s interním označením Tipo 949 bylo součástí snahy o renesanci značky, přijelo vzápětí po sedanu Giulia (Tipo 952), s nímž je technicky spjato. Aktuálně jde o nejprodávanější model značky.

Základem automobilu je tudíž platforma Giorgio s motorem vpředu podélně a pohonem zadních kol (alternativně všech, díky příplatkové mezinápravové spojce). Podvozek je však mírně zvýšený, rozšířil se také rozchod náprav. Pro snížení hmotnosti je velká část komponentů hliníková, navíc se povedlo rozložit váhu v poměru 50:50 mezi nápravy. Cílem vývojářů byly totiž co nejlepší jízdní vlastnosti.

Design Stelvia přímo navázal na designérský jazyk Giulie, s nímž sdílí obdobně řešenou příď. Dokonce se má jednat o jakého si zástupce nikdy nerealizované Giulie kombi. V nabídce značky Alfa Romeo Stelvio 949 nemá přímého předchůdce, už v roce 2003 však automobilka dala konceptem Kamal najevo, že nad výrobou SUV uvažuje.

Společná technika s Giulií se podepisuje také ve shodné nabídce motorů. Čtyřválce doplňuje také benzinový šestiválec v ostré Alfě Romeo Giulia QV, vyvinutý u Ferrari.  Jméno odkazuje na průsmyk Stelvio v Itálii.

Výraznější tvář

Pro rok 2023 se Alfa Romeo Stelvio dočkala modernizace. Hlavním poznávacím znakem se staly světlomety „3+3“ s novou adaptivní full-LED matrixovou technologií, kterou použila rovněž tehdy modernizovaná Giulia. Nové světlomety vytváří silnou rodinnou spřízněnost s řadou Tonale a zároveň připomínají jeden ze slavných prvků značky, který se představil na ikonickém modelu Alfa Romeo SZ Zagato a konceptu Alfa Romeo Proteo. Uvnitř je pak nejvýznamnější novinkou přístrojový panel s historickým „teleskopickým“ designem. Ten zahrnuje nový, zcela digitální 12,3“ TFT displej, na kterém lze zobrazovat informace o vozidle a parametry související s autonomním řízením.

Alfa Romeo Stelvio: Základní technická data

  • Délka x šířka x výška x rozvor: 4687 x 1903 x 1671 x 2818 mm
  • Objem zavazadlového prostoru: 525 litrů
  • Výroba: 2016- (Cassino, Itálie)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *