BMW 2 G42 (2021-)

BMW 2 G42 2021

BMW řady 2 s interním označením G42 je druhá generace sportovního automobilu představená v roce 2021. Tehdy debutovalo kupé, které se stalo náhradou za dvoudveřový vůz s interním označením F22. Na rozdíl od zbytku dvojkové řady (2 Gran Coupé, 2 Active/Gran Tourer) využívá toto kupé pohon zadních kol.

Sportovně tvarované povrchy a dynamické linie vycházející z aktuální designového stylu značky mají ztělesňovat ryzí radosti z jízdy. Výraznou přední část utvářejí trojrozměrné plochy, trojúhelníkové tvary a diagonální linie.

Maska ve tvaru ledvinek má horizontální tvar a ve svém středu má místo klasických mřížek vertikálně uspořádané vzduchové klapky. Ty se elektricky otevírají, když má motor za nimi zvýšenou potřebu chladicího vzduchu. Standardně dodávané full-LED světlomety (za příplatek adaptivní) jsou umístěny až v samotných krajích přední části a mají z důvodu inspirace modely BMW 02 jednolitý kruhový tvar. 

Nárůst rozměrů

Nechybí ani cílená řešení pro vylepšení aerodynamických vlastností, jež mají příznivý vliv na jízdní dynamiku i hospodárnost. K účinnému usměrňování proudění vzduchu slouží aktivní systém vzduchových klapek v BMW masce chladiče ve tvaru ledvinek, který se podle potřeby nastavuje v deseti stupních, uzavíratelný spodní nasávací otvor v předním nárazníku, vzduchové clony, zapuštěné kliky dveří, aerodynamicky optimalizovaná kola a téměř zcela zakrytý podvozek. V podlaze vozu byl také s ohledem na lepší obtékání vzduchem upraven tvar výztuh. Díky tomu součinitel odporu vzduchu (cx) u verzí 220i Coupé a 220d Coupé se standardními 17palcovými koly činí 0,26.

Délka vozu 4.537 milimetrů a šířka 1.838 milimetrů představují v porovnání s rozměry předchozího modelu nárůst o 105, respektive o 64 milimetrů. Nový vůz je však o 28 milimetrů nižší a jeho výška činí 1.390 mm. Na svalnatém a sportovním vzhledu nového BMW řady 2 Coupé se podílí také rozvor náprav, který je o 51 milimetrů delší a měří 2.741 milimetrů.

Zavazadlový prostor nového BMW řady 2 Coupé nabízí objem 390 litrů. Díky zvýšení základního objemu o 20 litrů se do zavazadlového prostoru bez problémů vejdou dva 46palcové golfové bagy.

Nabídka motorů v době premiéry čítala tři jednotky. Základem je benzinový čtyřválec s dvoukomorovým turbodmychadlem, technologií vysokotlakého přímého vstřikování paliva a hlavou válců s integrovaným sběrným výfukovým potrubím. Model s obchodním označením 220i nabízí 135 kW, na začátku roku 2022 přišel i 230i se 180 kW. Turbodiesel zastupuje mildhybidní, dvakrát přeplňovaný dvoulitr 220d se 140 kW. Vrcholem je pak zážehový šestiválec M240i xDrive s 275 kW. Všechny agregáty jsou standardně spárovány s osmistupňovým automatem.

Architektura z řady 4

Co se týče techniky, tak se jednoznačně liší od podobně velké řady 1, která stojí na architektuře s pohonem předních kol. BMW řady 2 Coupé si naopak ve velké míře vypůjčuje techniku používanou ve větších řadách 3 a 4, hlavně co se týče podvozkových komponentů.  Při návrhu se myslelo hlavně na zajištění tuhosti karoserie a odlehčení konstrukce, jízdním vlastnostem má pomáhat i takřka dokonalé rozložení hmotnosti v poměru 50:50.

Stejně jako v případě aktuální řady 4 jsou pro úsporu hmotnosti v přední části vozu použité hliníkové odlitky pro horní uchycení pružin a tlumičů a současně extrudované (vytlačované) hliníkové profily pro podélné nosníky motoru. Oproti odcházejícímu modelu je u druhé generace kupé novinkou hliníková kapota motoru a současně i přední blatníky. Jen díky těmto změnám došlo ke snížení hmotnosti o přibližně 9,6 kilogramu.

Podvozek pak kombinuje přední nápravu se dvěma spodními rameny a svislou pružicí a tlumicí vzpěrou a pro tento model specifickou pětiprvkovou zadní nápravu. Standardem jsou tlumiče s progresivní charakteristikou podle zdvihu, připlatit si lze i za adaptivní M podvozek. Poháněná jsou zadní kola, pro M240i xDrive je standardem čtyřkolka.

BMW řady 2 Coupé (G42) se vyrábí pro celý svět v továrně BMW Group v San Luis Potosí v Mexiku, kde se již vyrábí řada 3. První kusy tu vznikly na podzim 2021. Na trh byl tento vůz uveden na začátku roku 2022.

BMW 2 (G42): Základní technická data

  • Délka x šířka x výška x rozvor: 4537 x 1838 x 1390 x 2741 mm
  • Objem zavazadlového prostoru: 390 litrů
  • Výroba: 2021- (San Luis Potosí, Mexiko)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *