Elektronické dálniční známky jsou konečně tady. Éra papírových kupónů končí

Elektronické dálniční známky

Elektronické dálniční známky jsou konečně tady, 31. ledna 2021 po čtvrtstoletí definitivně skončila éra papírových dálničních známek. Do konce ledna platily ještě staré roční, od února už budou českým dálnicím vévodit pouze ty elektronické.

„Sice se uzavřela historie starých dálničních známek, ale s novými, elektronickými se otevírá budoucnost přinášející výhody. Jednoduchý nákup pro jednotlivce i pro firmy, klouzavá platnost, a především snadné pořízení bez nalepování a seškrabávání,“ říká k tomu ministr dopravy Karel Havlíček.

Elektronické dálniční známky pro rok 2021 totiž přinášejí množství novinek, nejen to, že už není potřeba vylepovat papírový kupón. Při nákupu stačí jen vyplnit státní poznávací značku vozidla, podle níž se pozná, zda má za užití dálnice zaplaceno. Roční dálniční značka má pak nově klouzavou platnost. Nově tedy platí skutečně 365 dnů od zakoupení, respektive od začátku zvolené platnosti. U papírových kupónů byla naopak pevně stanovena, od začátku prosince roku předcházejícího do konce ledna roku následujícího.

„Řada řidičů vyjíždí na dálnice až později než k 1. únoru. Mohou si tedy elektronickou dálniční známku pořídit třeba až na Velikonoce či letní prázdniny a nekrátí si jako dřív její využití,“ upozorňuje Martin Opatrný, mluvčí s. p. CENDIS, který má elektronické dálniční známky na starosti. Začátek platnosti elektronické viněty mohou řidiči zvolit s předstihem až tří měsíců od data nákupu.

Ceny zůstávají

Při vyplňování spz během nákupu e-viněty je však potřeba pečlivě vyplnit správnou registrační značku vozidla, k níž kupón pořizujete. „Aby lidé předešli případným chybám s vyplňováním SPZ, je praktické vzít si k ruce malý techničák. Zdá se to možná nešikovné či úsměvné, ale je to užitečné. Pokud
si koupím elektronickou známku s platností ihned a udělám chybu, opravy či kompenzace nejsou možné,“ doporučuje Opatrný. Data lze totiž změnit jen v případě, že známku kupujete na obchodním místě, a to jen 15 minut od zakoupení. Při nákupu e-shopu pak lze změnit vložená data jen v případě, že do systému zadáte až pozdější začátek platnosti. V takovém případě zadaná data můžete změnit jen jednou, právě do začátku platnosti elektronické dálniční známky.

Cena českých dálničních známek se s příchodem elektronického systému nemění. Roční tedy nadále stojí 1.500 korun, měsíční 440 korun a desetidenní 310 korun.


Za české dálnice musí řidiči platit od 1. ledna 1995 – tehdy šlo o 569,9 z 651,2 kilometru tehdejší celkové sítě dálnic a silnic dálničního typu. Zpočátku byly
k dispozici pouze roční kupony. Ty pro osobní auto vyšly na 400 korun a stejnou částku tehdy museli v prvních dvou letech platit také majitelé motocyklů. K roční variantě přibyly také měsíční a desetidenní známky až od roku 2000.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *