Motorsport

Kalle Rovanperä mistrem světa ve WRC, nejmladší v historii

WRC má pro rok 2022 svého mistra světa. Díky vítězství na Rallye Nový Zéland se jím s předstihem stal Källe Rovanpëra. Finský jezdec Toyoty je díky tomu nejmladší mistr světa WRC v historii šampionátu. Získal ho, když mu bylo 22 let a jeden den.

Källe Rovanperä tak překonal dosavadní, 27 let starý rekord Colina McRaeho. Tomu v roce 1995 při zisku mistrovského titulu bylo 27 let a 89 dní.

“Je to docela velká úleva po tak dobré sezoně a konečně jsme to dokázali. Největší díky samozřejmě patří týmu. Letos vyrobili tuto raketu – spolehlivé a rychlé auto. I po těch několika těžkých rallye v předchozích týdnech, kdy se nám tolik nedařilo, v nás celou dobu věřili a podporovali,” komentoval v cíli nový mistr světa světového šampionátu v rallye pro rok 2022. Rovanperä už díky velkému náskoku mohl titul získat v předchozích dvou soutěžích, na těch se mu ale tolik nedařilo, výsledkem čehož se mohl radovat až na Novém Zélandu.

Rovanperä letošní sezoně dominuje, a tak bylo o mistrovi světa jasno s předstihem. Pojede se totiž ještě ve Španělsku a v Japonsku. Z dosavadních jedenácti podniků finský mladík vyhrál hned šest. I na Novém Zélandu si jel Rovanperä s jistotou pro vítězství. Druhý byl po sobotě jeho týmový kolega Sébastien Ogier, osminásobný mistr světa v rallye, který letos jel jen vybrané podniky – Rovanperu tak na Novém Zélandu už jen jistil v jeho snaze o vítězství v šampionátu.

Třetí na Zélandu dojel Ott Tänak ze stáje Hyundai, hlavní Rovanperův sok v boji o letošní mistrovský titul. Ten už ale po sobotě tušil, že souboj je ztracen a finský mladík bude mistr světa. To se následně potvrdilo.

Průběžné pořadí jezdců (po 11 z 13 soutěží):

1. Rovanperä (Fin./Toyota GR Yaris Rally1) 237 bodů; 2. Tänak (Est./Hyundai i20 N Rally1) 173; 3. Neuville (Bel./Hyundai i20 N Rally1) 144; 4. Evans (Brit./Toyota GR Yaris Rally1) 116; 5. Katsuta (Jap./Toyota GR Yaris Rally1) 100; 6. Breen (Irl./Ford Puma Rally1) 77; 7. Lappi (Fin./Toyota GR Yaris Rally1) 58; 8. Ogier (Fr./Toyota GR Yaris Rally1) 55; 9. Sordó (Šp./Hyundai i20 N Rally2) 49; 10. Greensmith (Brit./Ford Puma Rally1) 36

David Bureš

David Bureš je zakladatel a vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel tento projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci každodenní praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *