Tipy na výlet: Muzeum nákladních automobilů Tatra, Kopřivnice

Muzeum nákladních automobilů Tatra

Kopřivnice má pro český automobilový průmysl nezastupitelnou roli. Dlouhá desetiletí zde sídlí automobilka Tatra, dnes orientovaná na výrobu nákladních vozidel. A právě toto portfolio připomíná Muzeum nákladních automobilů Tatra, Kopřivnice.

To slavnostně otevřelo 17. listopadu 2021. Muzeum postavil Moravskoslezský kraj s významným finančním přispěním od Evropské unie, většinu exponátů dodala společnost Tatra Trucks. Jádro sbírky přitom tvoří původní sbírka Jiřího Hlacha, kterou kopřivnická automobilka získala v roce 2015. Právě na připomenutí úmrtí Jiřího Hlacha muzeum otevíralo právě 17. listopadu.

Bohatá expozice

Tatra poskytla i pozemek a budovu bývalé slévárny, v níž muzeum sídlí. Rozkládá se tak na ploše velké 5.000 m2, na nichž se prezentuje sbírka 80 nákladních vozidel a podvozků značky Tatra. Expozice je rozdělena do 14 tematických celků, chronologicky i podle zaměření. Návštěvníci tu spatří jak první užitkové, tak hasičské, vojenské, závodní, expediční i současné stroje.

Mezi exponáty nechybí Drtikolka, Tatra 148 nebo Tatra 111 vyvinutá za druhé světové války. Velkým lákadlem je rovněž nově vybudovaný depozitář rychlovlaku Slovenská strela, který se nachází v bezprostřední blízkosti budovy muzea.

„Expozice strojů doplní i rozšířená realita, která se v muzejnictví stala velmi důležitým prvkem. Díky této technologii jsou expozice bohatější, návštěvníkovi například přímo před očima vyroste z vystaveného reálného podvozku celé vozidlo. Zkrátka, co se do budovy muzea nevešlo, mohou návštěvníci poznat v rozšířené realitě. Takto se také třeba seznámí s vnitřním interiérem vozu nebo s tím, jak funguje motor. Nové muzeum ale nabízí nejen edukaci, ale i zábavu, velký úspěch bude určitě mít řízení modelů aut, samozřejmě opět v rozšířené realitě,“ láká na moderní prvek expozice náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo. V době otevření šlo o největší celoplošné pokrytí rozšířenou realitou ze všech českých muzeí. Specialitou v tomto směru je také videomapping.

Výstavba muzea začala v červenci 2019 a trvala až do konce roku následujícího. Během roku 2021 se pak před otevřením intenzivně pracovalo na expozicích. Nové Muzeum nákladních automobilů Tatra vyšlo na 171,1 milionu korun. Největší část nákladů pokryly peníze z Evropského fondu pro regionální rozvoj, a to konkrétně 105 milionů korun. Šest milionů přispěl stát, zbytek pokryl krajský rozpočet. Samotná stavba přišla na 141,5 milionu korun, vybudování expozice stálo celkem 18,3 milionu, zbytek prostředků byl využit na
interiéry a ostatní náklady.

Jak se do muzea dostat?

Muzeum nákladních automobilů Tatra se nachází v ulici Husova v Kopřivnici. Husova ulice směřuje od okružní křižovatky také ke koupališti, krytému bazénu, stadionu Emila Zátopka, hradu Šostýn nebo Bezručově vyhlídce. Přejeďte přes železniční přejezdem u Penny Marketu a za nim odbočte doleva do pěší zóny, autobusy musejí jet kvůli zákazu odbočení o kus dále a odbočit za garážemi. Po vjezdu do areálu jeďte doleva za Depozitář Slovenské strely. Zde najdete malé parkoviště. V případě plné kapacity pak lze využít i nedaleké městské parkoviště vedle parkoviště Penny Marketu.

Otevřeno je každý den, kromě pondělí. Od října do dubna je v těchto dnech otevřeno od 9:00 do 16:00, od května do září muzeum zavírá o hodinu později. Dospělí dají za vstupenku 200 Kč, pro studenty, děti nebo seniory činí snížené vstupné 150 Kč. Koupit lze i rodinné vstupné za 500 Kč pro dva dospělé a až čtyři děti ve věku 6 až 15 let. Děti do šesti let věku mají vstupné zdarma.

Pokud by vám pak návštěva Muzea nákladních automobilů Tatra nestačilo, vězte, že v Kopřivnici se nachází ještě též Technické muzeum, které má rovněž bohatou sbírku automobilů Tatra. Obě muzea si přitom nemají konkurovat, ale vzájemně doplňovat. Navíc si můžete pořídit společné vstupné za 300 korun (respektive 200 Kč pro studenty nebo seniory 65+), za něž můžete navštívit obě tato muzea.

Muzeum nákladních automobilů Tatra, Kopřivnice: Otevírací doba, vstupné a další info

  • Adresa: Husova 1326/13, 742 21 Kopřivnice, Česko
  • Otevírací doba: říjen až duben úterý–neděle 9:00–16:00, květen až září úterý-neděle 9:00–17:00
  • Ceník vstupného: dospělí 200 Kč; snížené vstupné 150 Kč pro seniory 65+, studenti 16-26 let, děti 6-15 let, držitelé průkazu TP/ZTP; zdarma děti do 6 let, organizované návštěvy mateřských škol včetně doprovodu, držitelé průkazu ZTP/P (+ doprovod k ZTP/P), ICOM, AMG, Zväzu múzeí na Slovensku, zaměstnanci Krajského úřadu MSK a vlastníci volných vstupenek MNJ
  • Oficiální webové stránky: www.MuzeumTatra.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *