Red Bull chystá vlastní auto RB17. O co půjde?

Red Bull RB17 sketch

Red Bull Racing opět chystá jeden zajímavý projekt. Tým Formule 1 patřící do slavné skupiny značky energetických nápojů totiž postaví vlastní auto! Bude se jmenovat RB17 a půjde o hyperauto!

Za projektem stojí specialista na aerodynamiku a technický ředitel Red Bullu Adrian Newey, který už v minulosti stál za projektem Aston Martin Valkyrie. Tentokrát si ale vůz Red Bull navrhuje sám, vyvíjí sám a bude si ho i sám stavět. Red Bull tudíž nebude vůbec ničím omezován ve své myšlence.

Firma avizuje stavbu pouze 50 kousků, které budou vznikat v centrále týmu v anglickém Milton Keynes. Výroba má odstartovat v roce 2025 s tím, že auto bude stát pět milionů eur bez daně, v přepočtu tedy asi 123,6 milionů korun!

Koncepce je ale velice podobná jako u Valkyrie. RB17 bude dvoumístné hyperauto zaměřené na jízdu po závodních okruzích. Slovy autorů má jít o co nejryzejší ultimátní okruhový stroj inspirovaný monoposty Formule 1.

To souvisí s použitím pokročilého karbonového monokoku a specifické aerodynamiky přísavného efektu, která má být nejpokrokovější ze všech sériových aut. Pohon má zajišťovat hybridní pohonné ústrojí s vidlicovým osmiválcem, které má dosáhnout výkonu přes 1.100 koní (810 kW)!

Ostatně na F1 odkazuje už název. RB17 je totiž nakonec nepoužité jméno pro monopost F1 Red Bullu, původně určený pro speciál postavený podle nových pravidel. Když se ale nové technické regule přesunuly až na rok 2022, dostal připravovaný monopost označení RB18, zatímco o rok dříve nakonec závodilo RB16B, upravená verze dřívější RB16.

„RB17 dává dohromady vše, co víme o vytváření vítězných vozů Formule 1, a to do balíčku, který poskytuje extrémní úrovně výkonu ve dvoumístném závodním voze. Poháněný naší vášní pro výkon na každé úrovni, RB17 posouvá designové a technické hranice daleko za to, co bylo dříve dostupné nadšencům a sběratelům,“ komentuje charakter auta sám jeho autor Adrian Newey.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *