Renault mění designérský tým. Najal šéfdesignéra Peugeotu i SEATu

Gilles Vidal

Renault se začátkem července dočkal nového generálního ředitele, když do této funkce oficiálně nastoupil již na začátku roku oznámený Luca de Meo, dosavadní šéf SEATu. A nový vedoucí muž Renaultu se rychle zhostil práce. Krátce po jeho nástupu totiž Renault oznamuje klíčové změny ve svém designérském týmu.

Francouzská automobilka totiž najala hned dva renomované designéry od konkurence. Od SEATu přichází dřívější de Meův podřízený, dosavadní ředitel designu španělské značky Alejandro Mesonero-Romanos, zatímco od Peugeotu přichází jeho dosavadní šéfdesignér Gilles Vidal.

Podle zákulisních zpráv mají za úkol oživit design Renaultu. Ten byl sice v minulých letech oceňovaný, v posledních letech se ale začíná poněkud opakovat, a tak se zdá nejvyšší čas na změnu. Na postu výkonného viceprezidenta korporátního designu Renaultu nicméně minimálně prozatím zůstává Laurens van den Acker. Holandský designér vede design Renaultu od roku 2009, a tak měl klíčový vliv na tvary kompletní aktuální modelové řady značky. V oblasti designu navíc obvykle platí, že by designéři měli na jednom místě působit maximálně deset let, aby si uchovali dostatek kreativity. Proto není vyloučeno, že se van den Acker se svojí funkcí v blízké době rozloučí.

Dlouholetí šéfové

Dlouholetými šéfdesignéry u dnes už svých bývalých zaměstnavatelů byli i Mesonero-Romanos a Vidal. Alejandro Mesonero-Romanos vedl design SEATu od roku 2011, kdy pomohl expandovat SUV řadu značky a navrhnout styl pro nově osamostatněnou značku Cupra, bývalou sportovní divizi SEATu. Vidal pak jako ředitel designu Peugeotu pracoval již od roku 2010.

Úspěšnými u svých bývalých zaměstnanců byli oba, jinak se ale kariéra Mesonera-Romanose a Vidala liší. Gilles Vidal dosud svoji profesní kariéru spojoval výhradně se Skupinou PSA, kde působil dlouhých 20 let. Před érou u Peugeotu například navrhoval konceptu pro Citroën. Španělský stylista se naopak vlastně vrací k Renaultu, ve francouzské značce totiž v minulosti pracoval jako šéf pokročilého designu, později jako šéfdesignér divize Renault Samsung, působící na jihokorejském trhu.

Kdo je nahradí?

V obou případech se každopádně zdá, že odchod designérů byl náhlý. Peugeot sice již oznámil Vidalova nástupce, kterým se stal nadaný Matthias Hossann, dosud zodpovědný za koncepci budoucího designu vozů značky, Vidalovi ale za jeho výtečnou práci ani oficiálně nepoděkoval. To SEAT sice prostřednictvím tiskové zprávy popřál Mesonerovi-Romanosovi vše nejlepší v jeho dalším působišti, nástupce však zatím nemá. Design španělské automobilky bude mít dočasně na starosti šéf vývoje Werner Tietz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *