Volkswagen Grand California (2019-)

Volkswagen Grand California 2019

Volkswagen Grand California je obytný automobil vyráběný německou automobilkou od roku 2019, kdy vznikl na bázi velké dodávky Crafter (tehdejší druhé generace SY/SZ). Stal se tehdy větším bratrem k již zavedenému modelu Volkswagen California, postaveným na bázi o segment menší řady T.

Automobil se poprvé představil ve formě konceptu California XXL, rok na to debutovala i sériová verze, která se začala prodávat v roce 2019. Volkswagen Grand California od začátku nabídnul dva deriváty, 600 a 680, pojmenované podle své přibližné délky.

Zatímco šestimetrová verze umožňuje spaní až pro čtyři cestující díky zadnímu lůžku napříč a zvýšené střeše, s postelí nad předními sedadly, nižší, ale delší provedení 680 má jen dvoulůžko vzadu, orientované podélně pro vyšší komfort během spaní. Prezentuje se totiž jako luxusní verze pro pár. Oba deriváty každopádně nabízejí kuchyňku včetně lednice a dřezu nebo toaletu sdílenou se sprchou. Model 680 pak díky delší délce nabízí větší kuchyňku.

Design navazuje na výchozí Crafter, což platí také pro řešení palubní desky. Automobil se svojí celkovou hmotností ještě vejde do 3,5 tuny, a tak spadá mezi osobní auta. Lze ale pořídit i provedení s vyšší nosností, spadající už mezi nákladní vozy.

Motor je pro oba deriváty dostupný jen jediný, v podobě turbodieselu 2.0 TDI (130 kW). Standardně spolupracuje s osmistupňovým automatem, na výběr je však pohon předních nebo všech kol.

VW Grand California se vyrábí po boku výchozí dodávky Crafter v polské továrně Vřesno (Września).

Volkswagen Grand California: Základní technická data

  • Délka x šířka x výška x rozvor: 5986 x 2040 x 2971 x 3640 mm (Grand California 600), 6836 x 2040 x 2839 x 4490 mm (Grand California 680)
  • Výroba: 2019- (Vřesno, Polsko)

Ohodnoťte Volkswagen Grand California i vy, v komentářích pod článkem

One thought on “Volkswagen Grand California (2019-)

  1. Volkswagen Grand California 600 je ideální auto na cestování po přírodě. Ačkoliv jsou lůžka pro 4 lidi, neumím si představit v takovém počtu v autě přespat, postel v dolním patře je pohodlná, dostatečně velká i pro dva. Horní patro je nanejvýš pro 2 malé děti bez klaustrofobie. Obytné auto disponuje mnoha vnitřními světly, u kterých jde upravit jejich jas, každé okno má svou roletu, velká střešní okna dávají interiéru světlo. Kuchyňka má dostatečnou velikost, dřez, šuplíky, výsuvná lednice disponuje i mrazákem. V autě je velké množství úložných prostor, dostatečný počet USB. Velké plus má venkovní ruční sprcha na omytí věcí. Nevýhodou je horší manipulace s posuvnou lavicí, stolek je za jízdy třeba odendat a upevnit. Výsuvné schody příliš nefungovaly, ruční brzda se opakovaně špatně odjišťovala. Některé skříně se za jízdy otevíraly samy, na jiné byla třeba k otevření větší síla.
    Když to shrnu, obytné auto můžu jen doporučit, na dálnici je stabilní, velikostně se s ním dá ještě dobře zaparkovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *