Volvo EM90 (2023-)

Volvo EM90 2023

Volvo odhaluje luxusní MPV. Několik měsíců spekulovaná zpráva se nyní potvrzuje, když švédská automobilka zveřejnila první oficiální snímky tohoto modelu. Odhalený automobil se jmenuje Volvo EM90 a oficiálně se odhalil světu 12. listopadu 2023.

Volvo EM90 je podle výrobce navrženo tak, abyste čas strávený ve voze využili co nejlépe. Popisováno je jako skandinávský obývací pokoj na cestách. Nové EM90 totiž nevzniklo jen jako prostředek pro cestování z bodu A do bodu B, ale chce vytvářet prostor pro život svých majitelů.

Novinka je první plně elektrické luxusní MPV značky. Design navazuje na nové Volvo EX90, hlavně z hlediska řešení světel. Interiér pak využívá obří, 15,4″ displej infotainmentu, který může doplnit 15,6″ obrazovka pro pasažéry, která se vyklápí ze stropu.

Základem má být platforma SEA od mateřské automobilky Volva, čínského Geely. Techniku tak vůz sdílí mimo jiné s čínským luxusním MPV Zeekr 009. V tomto případě jsou užity obří, lithium-nikl-mangan-kobaltové baterie s kapacitou 116 kWh, v kombinaci se zadním elektromotorem o výkonu 200 kW. Zda bude nabídnuta i verze s pohonem obou náprav o výkonu 400 kW ze Zeekru, zatím nebylo potvrzeno.

Právě čínský základ znamená, že Volvo EM90 je v tuto chvíli potvrzeno pouze pro čínský trh, kde se začíná prodávat jako první. Zda dorazí i do Evropy, je v tuto chvíli ve hvězdách.

Luxusní MPV jsou v Číně nadmíru oblíbené. Postupně však míří i do Evropy. Už léta se tu prodává Mercedes-Benz třídy V. Nově k nám přichází i luxusní MPV japonské značky Lexus LM. Tak proč by nemohlo následovat i Volvo EM90.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *