Novinky

Nové BMW iX3 se rýsuje pro rok 2025. Změní se zásadně ve všech směrech

BMW připravuje druhou generaci modelu iX3, středně velkého SUV s elektrickým pohonem. Oproti předchůdci se v mnoha ohledech změní, půjde totiž o zástupce nové generace vozů Neue Klasse. Co už o autě s interním označením NA5 pro rok 2025 víme?

Zatím moc ne, protože BMW si pečlivě drží svá tajemství, respektive ví, jak uvolňovat jednotlivé informace. Díky tomu už o novince leccos víme.

První z Neue Klasse

BMW iX3 druhé generace bude součástí tzv. Neue Klasse, nové generace vozů mnichovské značky, odkazující svým označením na modely z šedesátých let, též označovaných jako Neue Klasse. To bude znamenat zcela novou techniku přizpůsobenou elektrickému pohonu.

Nová platforma Neue Klasse s novou, šestou generací elektrického systému eDrive má využít baterie zakomponované do struktury auta, díky čemuž nabídnou vyšší kapacitu i nižší hmotnost. Akumulátory z vlastního vývoje použijí neobvyklé válcovité buňky, což pomůže zvýšit jejich kapacitu. Ta má přesáhnout hodnotu 75 kWh, díky čemuž má dojezd na jedno nabití překonat hranici 600 km. Architektura vsadí na 800V elektrický systém, což má umožnit nabíjení stejnosměrným proudem o výkonu až 270 kW. Díky tomu by baterie mělo být možné dobít za pár minut.

BMW iX3 druhé generace bude údajně první zástupce Neue Klasse, až po něm dorazí nový model i3 se shodnou technikou, který bude tentokrát modelem střední třídy o velikosti řady 3.

Nový technický základ přitom zdůrazní také svébytný design, který už naznačily první koncepty. Právě podobu iX3 ukázala studie Vision Neue Klasse X naznačující použití tenkých ledvinek. Toto řešení potvrzují i zachycené prototypy vozu. Z konceptu by měla být převzata i nová generace zábavního systému s rozšířenou virtuální realitou.

Jaké verze nabídne nová iX3?

Novinka podle zákulisních zpráv nabídne několik variant. Konkrétně se mluví o verzích 40, 40 xDrive a 50 xDrive, přičemž na vrcholu nabídky bude stát sportovně laděné M60 xDrive. Do budoucna pak není vyloučen ani příchod ostrého modelu iX3 M. Jaký rozdíl proti dnešní iX3 (interně G08) dostupné v jediné variantě.

BMW iX3 s interním označením NA5 se má začít vyrábět v červenci 2025. Jako první se začne prodávat v Evropě, jinde ve světě bude vůz nakonec uveden až během roku 2026. Prodávat se bude po boku nové generace X3 (interně G45), která nadále nabídne spalovací motory, včetně plug-in hybridů. Oba vozy se však odliší nejen technickým základem, ale také designem.

David Bureš

David Bureš je zakladatel a vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel tento projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci každodenní praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *