Nový Fiat Panda dorazí v roce 2024. Bude to elektrické SUV?

Fiat po začlenění do koncernu Stellantis usilovně pracuje na své renesanci. Právě italská značka má nejvíce těžit ze vzniku nové skupiny a plně využít její potenciál. Fiat do budoucna hodlá sázet na cenově dostupné automobily, které však nadále bude doplňovat i prémiově pojatá řada 500, jak jíž dříve potvrdil šéf značky Olivier Francois. Právě mezi ty cenově dostupné vozy má patřit i řada Panda, místo jednoho vozu s tímto označením má být celá rodina modelů. Právě jedním z nich by mělo být i nové SUV. Co o o sobě tento nový Fiat Panda už prozradil?

První elektrovůz ze Srbska

Zatím moc ne, protože informace o něm se dají skládat jen na základě střípků jednotlivých zpráv z ústředí italské automobilky. Ta nejnovější mluví o tom, že Fiat bude od roku 2024 vyrábět v továrně v srbském Kragujevaci blíže nespecifikovaný elektromobil. Půjde o první takové auto vyráběné v tomto závodě.

Oznámilo to přitom nejvyšší ústředí koncernu Stellantis s tím, že do budoucna by se k němu mohl přidat i druhý model, rovněž elektrovůz. Továrnu přitom Fiat nadále vlastní jen z části, podíl v ní nadále drží i srbská vláda – v minulosti se tu vyráběly vozy Zastava. Jedná se o součást plánů Fiatu, který se mezi lety 2025 až 2030 hodlá postupně přeorientovat výhradně na elektřinou poháněné automobily.

„Tato nová platforma pro elektrická vozidla se bude perfektně hodit k produktům kategorií A, B a C a zlepší efektivní a čistá řešení pro městskou mobilitu našich značek,“ uvedl jen k plánu Carlos Tavares, generální ředitel koncernu Stellantis. Zřejmě přitom mluví o architektuře STLA Small pro nejmenší vozy koncernu.

Místo MPV 500L SUV Panda

Spekuluje se přitom o tom, že tímto novým modelem bude právě nový člen rodiny Fiat Panda. Nahradil by stávající Fiat 500L, malé MPV, které se právě v Kragujevaci dnes vyrábí. Už však s největší pravděpodobností nepůjde o malé MPV, o něž klesá zájem, ale o městské SUV, které lépe odpovídá dnešním zákaznickým trendům. Tím druhým modelem pak zřejmě bude elektrická verze nástupce dnešního Fiatu Panda.

O praktickém městském SUV jako náhradě za Fiat 500L se spekuluje u delší dobu. Využít by mělo právě rysů Fiatu Panda, respektive konceptu Centoventi, který budoucnost tohoto modelu (respektive nově řady) v roce 2019 naznačil. Mělo by se doplňovat s Fiatem 500X, který se do budoucna má stát ještě větší stylovkou, pro větší odlišení obou modelů podobné koncepce. Jen se mluvilo o tom, že by se mohlo začít vyrábět už v roce 2023, a to v polském závodě Tychy.

Obecně se řady Panda a 500 mají odlišit svým stylem i zaměřením. Modely 500 už dokonce ani nově nenesou znaky Fiatu na přídi, ale právě číslovku pět set. To naopak vozy Panda znaky Fiatu ozdobí i nadále.

Tři modely Panda?

Řada Fiat Panda by podle zákulisních zpráv mohla do budoucna čítat až tři modely. Ty se zřejmě budou podobat svým vzezřením, jako je tomu u dnešní řady 500.

Dosavadní minivůz má doplnit zmíněné městské SUV a malý hatchback jako náhrada za někdejší Fiat Punto. Ten by měl využít platformu CMP jako Peugeot 208 nebo Opel Corsa, která rovněž umožní zástavbu elektropohonu.

David Bureš

David Bureš je vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *