Nový Fiat Panda dorazí v roce 2024. Bude to elektrické SUV?

Fiat po začlenění do koncernu Stellantis usilovně pracuje na své renesanci. Právě italská značka má nejvíce těžit ze vzniku nové skupiny a plně využít její potenciál. Fiat do budoucna hodlá sázet na cenově dostupné automobily, které však nadále bude doplňovat i prémiově pojatá řada 500, jak jíž dříve potvrdil šéf značky Olivier Francois. Právě mezi ty cenově dostupné vozy má patřit i řada Panda, místo jednoho vozu s tímto označením má být celá rodina modelů. Právě jedním z nich by mělo být i nové SUV. Co o o sobě tento nový Fiat Panda už prozradil?

První elektrovůz ze Srbska

Zatím moc ne, protože informace o něm se dají skládat jen na základě střípků jednotlivých zpráv z ústředí italské automobilky. Ta nejnovější mluví o tom, že Fiat bude od roku 2024 vyrábět v továrně v srbském Kragujevaci blíže nespecifikovaný elektromobil. Půjde o první takové auto vyráběné v tomto závodě.

Oznámilo to přitom nejvyšší ústředí koncernu Stellantis s tím, že do budoucna by se k němu mohl přidat i druhý model, rovněž elektrovůz. Továrnu přitom Fiat nadále vlastní jen z části, podíl v ní nadále drží i srbská vláda – v minulosti se tu vyráběly vozy Zastava. Jedná se o součást plánů Fiatu, který se mezi lety 2025 až 2030 hodlá postupně přeorientovat výhradně na elektřinou poháněné automobily.

„Tato nová platforma pro elektrická vozidla se bude perfektně hodit k produktům kategorií A, B a C a zlepší efektivní a čistá řešení pro městskou mobilitu našich značek,“ uvedl jen k plánu Carlos Tavares, generální ředitel koncernu Stellantis. Zřejmě přitom mluví o architektuře STLA Small pro nejmenší vozy koncernu.

Místo MPV 500L SUV Panda

Spekuluje se přitom o tom, že tímto novým modelem bude právě nový člen rodiny Fiat Panda. Nahradil by stávající Fiat 500L, malé MPV, které se právě v Kragujevaci dnes vyrábí. Už však s největší pravděpodobností nepůjde o malé MPV, o něž klesá zájem, ale o městské SUV, které lépe odpovídá dnešním zákaznickým trendům. Tím druhým modelem pak zřejmě bude elektrická verze nástupce dnešního Fiatu Panda.

O praktickém městském SUV jako náhradě za Fiat 500L se spekuluje u delší dobu. Využít by mělo právě rysů Fiatu Panda, respektive konceptu Centoventi, který budoucnost tohoto modelu (respektive nově řady) v roce 2019 naznačil. Mělo by se doplňovat s Fiatem 500X, který se do budoucna má stát ještě větší stylovkou, pro větší odlišení obou modelů podobné koncepce. Jen se mluvilo o tom, že by se mohlo začít vyrábět už v roce 2023, a to v polském závodě Tychy.

Obecně se řady Panda a 500 mají odlišit svým stylem i zaměřením. Modely 500 už dokonce ani nově nenesou znaky Fiatu na přídi, ale právě číslovku pět set. To naopak vozy Panda znaky Fiatu ozdobí i nadále.

Tři modely Panda?

Řada Fiat Panda by podle zákulisních zpráv mohla do budoucna čítat až tři modely. Ty se zřejmě budou podobat svým vzezřením, jako je tomu u dnešní řady 500.

Dosavadní minivůz má doplnit zmíněné městské SUV a malý hatchback jako náhrada za někdejší Fiat Punto. Ten by měl využít platformu CMP jako Peugeot 208 nebo Opel Corsa, která rovněž umožní zástavbu elektropohonu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.