Cupra Tavascan: Nové elektrické SUV odhaleno!

Cupra Tavascan 2024

Cupra odhaluje očekávanou novinku, zcela nové SUV-kupé s elektrickým pohonem, model Tavascan. Auto připravované pro rok 2024 zahajuje novou éru této sportovně laděné značky, sestry SEATu. Odhalilo se během závodního víkendu Formule E v Berlíně, jako oslava pátého výročí od osamostatnění se této značky od SEATu.

O přípravách modelu Tavascan se mluvilo už delší dobu. Poprvé práce na takovém SUV naznačil stejnojmenný koncept v roce 2019. Tehdy ještě vedení mluvilo o tom, že jeho výrobu musí schválit vedení koncernu Volkswagen, jehož je Cupra součástí. Definitivně pak byl příchod vozu potvrzen loni s tím, že Cupra Tavascan na trh dorazí v roce 2024. To se nyní potvrdilo i při premiéře sériového auta.

Výsledné auto přitom podle očekávání má hodně blízko původnímu konceptu, co se týče vnějšího designu. Jeho styl navíc naznačuje, jakým směrem se tvary vozů Cupra vydají v následujících letech. Obdobné tvarové řešení využijí i chystané modely Terramar a UrbanRebel, stejně jako připravované facelifty již vyráběných modelů Formentor a Leon. Poznávacím znakem se stávají světlomety s motivem trojúhelníků.

Uvnitř se pak objevuje infotainment s dosud největším displejem ve voze Cupra, s úhlopříčkou 15″. Multimediální systém je přitom nový. Auto slibuje i bohatou výbavu, jako je hudební systém s 12 reproduktory vyvinutý ve spolupráci s firmou Sennheiser nebo adaptivní podvozek a variabilní řízení.

Výkon až 250 kW

Co se týče techniky v útrobách, při premiéře se potvrdilo, že základem novinky je koncernová platforma MEB vyhrazená elektromobilům. Cupra Tavascan bude dostupná ve dvou výkonových variantách, s 210 kW a 250 kW. Slabší využívá nový koncernový elektromotor, druhá pak dvojici elektrických motorů, pro pohon všech kol. Tato vrcholná verze Tavascan VZ přitom zrychlí z 0-100 km/h za pouhých 5,6 sekundy.

Baterie nabídnou kapacitu 77 kWh, což má zajistit dojezd až 550 km na jedno nabití. Z 10 na 80 % jejich kapacity je lze přitom dobít za pouhou půl hodinu.

Zajímavostí pak bude místo výroby. Dle očekávání se Tavascan i pro Evropu bude vyrábět v Číně, v továrně An-chuej, která je společným podnikem s firmou JAC. Ročně tam má vznikat až 70.000 aut ročně.

Cupra Tavascan je součástí budoucí expanze značky. Spolu s rovněž připravovanými modely Terramar a UrbanRebel má zajistit, že značka bude do roku 2025 prodávat 500.000 aut ročně. Svým designem navíc zahajuje nové éry značky. Ta bude ve znamení čistě elektrického pohonu. Cupra se má totiž do budoucna stát značkou nabízející výhradně auta s elektrickým pohonem, čímž Tavascan navazuje na dříve uvedený elektrický hatchback Born.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *