Dacia Logan je model na pomezí kategorie malých vozů a nižší střední třídy rumunské automobilky prodávaný mezi lety 2012 a 2020 ve své druhé generaci. Podobně jako v případě předchůdce jde o model postavený na stejných základech jako malý hatchback Sandero. Zatímco Logan je sedan, odvozený Logan MCV je kombi. Naopak dřívější pick-up na bázi první generaci z nabídky vypadl. Na vybraných trzích se vůz prodává se znaky mateřské automobilky, jako Renault Symbol. V Česku auto dlouhodobě patří mezi ta nejlevnější na trhu.
Automobil debutoval na pařížském autosalonu v roce 2012, kde Dacia Logan 2 ve formě sedanu doplnila technicky spřízněný hatchback Sandero. Kombi následovalo s půlročním zpožděním, na ženevském autosalonu 2013, přídomek MCV byl tentokrát vysvětlován jako Maximum Capacity Vehicle (vozidlo maximální kapacity). Se Sanderem Logan sdílí řešení přídě nebo interiér, stejně jako další designérské prvky. Oproti předchůdci vůz vsadil na mnohem modernější tvary, vycházející z modelu Duster. Ty přitom z 60 % tvořilo přímo rumunské inženýrské centrum Renaultu, po vedením designéra Erdeho Tungaaho.
Dacia Logan 2. generace sice opět nabídlo také karosářskou verzi kombi, ta však už byla výhradně pětidveřovým modelem. Sedmimístnou variantu totiž nepřímo nahradilo MPV Dacia Lodgy, uvedené ve stejném roce. Stejně tak z nabídky Dacie zmizela užitková verze Loganu MCV, nahrazená dodávkou Dokker.
Postupná proměna motorů
Nabídka motorů v době premiéry čítala přeplňovaný zážehový tříválec 0.9 TCe (66 kW), čtyřventilový čtyřválec 1.2 (55 kW) a dvě varianty turbodieselu 1.5 dCi (55 a 66 kW). Všechny jednotky byly standardně spárované s pětistupňovým manuálem, časem ale nabídku doplnila automatizovaná převodovka Easy-R. Dvanáctistovka byla zpočátku dostupná i ve verzi na LPG, později tuto funkci převzala verze motoru 0.9 TCe.
Základem se stala platforma M0 sdílená s dalšími modely značky, která je modifikovanou variantou architektury B0 známou z předchůdce. Jedná se o zjednodušenou variantu platformy B aliance Nissan-Renault. Podvozek tvoří vpředu vzpěry MacPherson s trojúhelníkovými rameny, vzadu je pak jednoduchá náprava ve tvaru písmena H s torzní příčkou.
Pro rok 2016 se Dacia Logan 2. generace dočkala modernizace. Ta je rozpoznatelná podle odlišného nárazníku nebo nově řešené masky chladiče, inspirované modernizovaným Dusterem, která se stala charakteristickým prvkem vozů rumunské značky. Později dvanáctistovku nahradil atmosférický tříválec 1.0 SCe (54 kW). LPG verzi pak dostal nový přeplňovaný tříválec 1.0 TCe (74 kW).
V roce 2020 má Dacia Logan debutovat ve své třetí generaci.
Dacia Logan: Základní technická data
- Délka x šířka x výška x rozvor: 4347 x 1733 x 1517 x 2634 mm (Logan), 4492 x 1733 x 1550 x 2634 mm (Logan MCV)
- Objem zavazadlového prostoru: 510 litrů (Logan), 573 litrů (Logan MCV)
- Výroba: 2012-2020 (Mioveni, Rumunsko; Casablanca, Tangier, Maroko)
Dacia Logan MCV může být skvělý univerzál. Ráno odveze děti do škol a školek, o víkendu celou rodinu i s plno zavazadly na chatu, v létě na dovolenou a kdykoliv může fungovat jako pracovní nástroj, kdy sklopíte zadní opěradla a převážet můžete vlastně cokoliv. A to vše za super peníze.
Více na: https://www.roadblog.cz/test-dacia-logan-mcv-1-5-dci-2019-video/