Frank Williams zemřel. Zakladateli legendy F1 bylo 79 let

Frank Williams

Tým Williams Formule 1 oznamuje velice smutnou zprávu. Zemřel Sir Frank Williams, zakladatel této slavné stáje Formule 1 a její bývalý šéf. Bylo mu 79 let.

Williams Racing v oficiálním prohlášení přiznal, že byl Williams v pátek přijat do nemocnice, kde zemřel v neděli, pokojně se svojí rodinou.

„Tým Williams Racing je skutečně zarmoucen úmrtím našeho zakladatele Sira Franka Williamse. Sir Frank byl legendou a ikonou našeho sportu. Jeho odchod znamená konec jedné éry pro náš tým a pro sport formule 1. Byl jediným svého druhu a skutečným průkopníkem. Jeho hodnoty včetně integrity, týmové práce a nelítostné nezávislosti a odhodlání zůstávají základním étosem našeho týmu a jsou jeho odkazem, stejně jako rodinné jméno Williams, pod kterým hrdě závodíme. Naše myšlenky jsou v této těžké době s rodinou Williamsových,“ napsal v oficiálním prohlášení současný šéf týmu a jeho generální ředitel Jost Capito.

S prvním týmem to moc nevyšlo

Frank WIlliams se narodil 16. dubna 1942. O automobily se začal zajímat již krátce po válce, kdy jej kamarád svezl s Jaguarem XK150. I proto krátce závodil a pracoval jako mechanik. Nejvíce se však proslavil jako manažer závodního týmu. Nejprve po něm pojmenovaný tým (Frank Williams Racing Cars) závodil ve Formuli 3 a Formuli 2, později i ve Formuli 1. Když však stáj převzal kanadský ropný magnát Walter Wolf, Williams stáj opustil. Nedosáhla totiž takových úspěchů, v něž doufal.

Následně založil v roce 1977 dnešní Williams, spolu s Patrickem Headem, jedním z inženýrů dosavadního Williamsova týmu. A ten funguje dodnes, přičemž za svoji historii vyhrál devětkrát Pohár konstruktérů a jeho piloti sedmkrát získali titul mistra světa. Na svém kontě má rovněž 114 vítězství v závodech, 313 pódií a 128 pole positions. Patří tak mezi nejúspěšnější stáje v historii F1.

Nejslavnější éra

První úspěch přišel už brzy. Už v roce 1980 Williams získal double, tým zvítězil v poháru konstruktérů, australský jezdec Alan Jones se pak radoval mezi závodníky. Největších úspěchů pak tým získal na přelomu osmdesátých a devadesátých let. Po výhře Kekeho Rosberga (1982) tu byly tituly Nilsona Piqueta (1987), Nigela Mansella (1992) nebo Alaina Prosta (1993). Později se ještě v barvách Willaimsu radovali Damon Hill (1996) a Jacques Villeneuve (1997). Naopak legendární Ayrton Senna bohužel za Williams titul mistra světa nezískal, navíc v jeho monopostu v roce 1994 tragicky zemřel, při Velké ceně San Marina.

Sir Frank Williams přitom v čele svého týmu stál až do roku 2012. Tehdy postupně předal zodpovědnosti své dceři Claire Williamsové. Williams přitom tým vedl i přestože byl dlouhá léta upoutaný na vozíku. Stalo se tak po automobilové nehodě v roce 1986, nedaleko francouzského okruhu Paul Ricard.

Poslední roky jsou ve znamení horších výsledků. I kvůli stále zvyšujícím nákladům a nedostatku finančních zdrojů byl tak tým prodán rodinou Williamsových společnosti Dorilton Capital. I díky jejím investicím je stáj nyní na vzestupu, legendární jméno si však ponechává. Jméno Williams pak vedle samotného týmu Formule 1 nese též vývojářská společnost Williams Advanced Engineering.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *