Novinky

Evropské Auto roku 2022: Mezi finalisty šest elektroaut, včetně Škody

Anketa evropské Auto roku 2022 získává konkrétní podobu. Organizátoři zveřejnili seznam sedmi finalistů, kteří se poperou o titul evropského Auta roku 2022. Je mezi nimi hned šest elektromobilů, včetně jednoho značky Škoda.

Sedm finalistů je následujících:

Elektromobily jedou

Kromě Peugeotu 308 jde tudíž všechno o modely nabízené výhradně s elektrickým pohonem a tomuto pohonu jsou přizpůsobené už svým technickým základem. I Peugeot 308 navíc do budoucna má nabídnout čistě elektrickou verzi. I anketa evropské Auto roku 2022 tak dokazuje aktuální evropské trendy a důraz automobilek na elektromobilitu. V předchozím ročníku přitom mezi finalisty byl jediný elektrovůz, Fiat 500e. Vítězem se pak stala Toyota Yaris, nabízející hybridní pohon.

Potvrzuje se také obliba různých SUV a crossoverů. Jen Cupra Born a Peugeot 308 jsou hatchbacky (respektive také kombi v případě francouzského kompaktu), ostatní finalisté jsou crossovery nebo SUV.

Sedm nejúspěšnějších automobilových novinek, které se utkají o titul mezinárodní Vůz roku 2022, vzešlo z hlasování odborné poroty. Ta ze seznamu automobilových novinek splňujících podmínky zařazení do hlasování udělovala body sedmi autům, které každý z porotců považoval za nejlepší. Z tohoto prostého součtu bylo vybráno sedm finalistů.

Nezávislá anketa

Odborná anketa volící Vůz roku (Car of the Year, COTY) běží bez přerušení od roku 1963 a je zcela nezávislá. Organizaci tradičně zajišťují tyto časopisy: Auto (Itálie), Autocar (Velká Británie), Autopista (Španělsko), Autovisie (Holandsko), L´Automobile (Francie) a Vi Bilagare (Švédsko). Německý Stern se svojí podporou od loňského ročníku skončil a nahradily jej Automobil Revue (Švýcarsko), Autotrends (Belgie) a Firmenauto (Německo).

Porota v současnosti sestává ze 60 členů z 23 zemí zejména západní a střední Evropy. Česká republika má v COTY jednoho zástupce od roku 1993, vždy šéfredaktora magazínu Automobil. Do roku 2000 jím byl Milan Jozíf, do roku 2015 Tomáš Hyan a od roku 2016 za Českou republiku volí Jiří Duchoň.

David Bureš

David Bureš je zakladatel a vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel tento projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci každodenní praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *