Novinky

Fúze FCA a PSA schválena akcionáři. Koncern Stellantis vznikne už tento měsíc

Valné hromady akcionářů Fiat Chrysler Automobiles a Skupiny PSA 4. ledna 2021 schválili navrhovanou fúzi mezi těmito automobilkami, jejímž výsledkem je vytvoření společnosti Stellantis. O výsledku hlasování bylo rozhodnuto velkou většinou ve prospěch transakce, více než 99 % odevzdaných hlasů bylo pro spojení italsko-americké automobilky a francouzského koncernu.

Akcionáři FCA rovněž schválili dodatečná usnesení týkající se fúze, zejména přijetí budoucích stanov společnosti Stellantis a jmenování členů představenstva, s účinností ode dne následujícího po dokončení fúze.

FCA a skupina PSA, které v prosinci získaly závěrečná povolení regulačních orgánů, zejména Evropské komise a Evropské centrální banky, očekávají, že po tomto schválení akcionáři dojde k dokončení fúze už 16. ledna 2021.

Kmenové akcie společnosti Stellantis se začnou obchodovat na pařížské burze Euronext a na milánské Mercato Telematico Azionario v pondělí 18. ledna 2021 a na newyorské burze NYSE v úterý 19. ledna 2021.

Dochází tak k definitivnímu vzniku nového koncernu, který může být čtvrtou největší automobilkou na světě. Do jeho portfolia bude patřit 14 značek, italský Abarth, Alfa Romeo, Fiat, Lancia a Maserati, americký Dodge, Chrysler, Jeep nebo Ram, francouzský Citroën, DS a Peugeot nebo německý Opel a jeho sesterská britská značka Vauxhall. Generálním ředitelem Stellantisu se stane Carlos Tavares, dosavadní šéf PSA, zatímco předsedou představenstva bude John Elkann, dosavadní hlava FCA.

Cílem spojení je hlavně snížení nákladů, díky společnému využití techniky ve větších objemech. Úkolem vedení každopádně bude dostatečně odlišit jednotlivé značky širokého portfolia.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *