Renesance Jaguaru za rohem! Jako první dorazí speciální GT

Jaguar GT Vision 2024

Značka Jaguar je aktuálně v jakési hibernaci. Modelová paleta stárne a o novinkách se nemluví, kromě zrušeného projektu nové, elektrické generace vlajkové lodi XJ. nyní se to však konečně mění, renesance Jaguaru se pomalu blíží. Britská značka potvrdila, že je za rohem zcela nový model. Půjde o čtyřdveřové GT s elektrickým pohonem, které na vybraných trzích bude dostupné od roku 2024. První zákazníci se jej pak dočkají během roku 2025.

Bližší informace o chystané novince chce značka zveřejnit ještě letos, zatím jen narýsovala základní koncepci. Nový Jaguar bude dle avizovaných plánů zatím nejvýkonnější model v historii značky, což podle neoficiálních informací bude znamenat výkon přes 440 kW (600 koní). Zároveň má jít na poměry elektrovozů o praktické auto, s dojezdem až 700 km na jedno nabití.

Základ bude přitom zcela nový. Zatím nepojmenovaný Jaguar GT využije zcela nově vyvinutou architekturu JEA, speciálně určenou pro tuto značku.

„Jaguar jsme radikálně přetvořili v moderní luxusní značku. Klíčem k proměně značky je, aby design vyjadřoval pocit, že nejsme kopií ničeho,“ říká Gerry McGovern, vedoucí kreativec koncernu JLR, do něhož vedle Jaguaru spadá ještě Land Rover. Dle jeho slov mají styl Jaguaru charakterizovat vlastnosti jako bujnost, nebojácnost, jedinečnost a pokrokovost.

Ono obecně se má Jaguar do budoucna zásadně proměnit. V rámci dříve odhalené strategie Reimagine se má stát Jaguar „pravou britskou luxusní značkou“. To má naznačovat změnu pozic, místo BMW či Audi by tak Jaguar mohl více cílit na vozy Bentley. Jisté zdražení naznačuje i avizovaná cenovka připravovaného Jaguaru GT. Ceny mají startovat na částce okolo 100.000 liber, což je v přepočtu asi 2,6 milionu korun. Elektrický Jaguar I-Pace aktuálně startuje na 2,4 milionu Kč.

Další plány

Novinka se bude vyrábět v britské továrně Solihull, která bude speciálně upravena pro její produkci. Stejnou techniku následně použijí další dva modely, které mají postupně přicházet rok po sobě. Dohromady chce přitom Jaguar prodávat jen asi 50.000 ročně, což naznačuje jistou snahu o exkluzivitu.

Vedle Jaguaru přitom změny čekají také jeho „sesterskou“ značku Land Rover. Ta do budoucna hodlá více zdůrazňovat své rodiny modelů – Range Rover, Discovery a Defender.

Foto: Vize auta generovaná Midjourney

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *