Toyota Proace Max je tady! S velkou dodávkou opět pomohl Stellantis

Toyota Proace Max 2023

Automobilka Toyota rozšiřuje nabídku svých užitkových vozidel o další model, kterým je velká dodávka nazvaná Proace Max. Podobně jako u stávajících menších modelů s vývojem pomohl koncern Stellantis. Novinka na trh dorazí v roce 2024 a nabídne také verzi s bateriovým pohonem. V nabídce doplní kompaktní dodávku Proace City a středně velký model Proace. Toyota Proace max využívá stejný základ jako vozy Citroën Jumper, Fiat Ducato, Peugeot Boxer a Opel Movano, jak se dopředu očekávalo.

„Jedná se o důležitý přírůstek, který završuje naši nabídku lehkých užitkových vozidel pro evropské zákazníky značky Toyota. Nový lehký užitkový vůz bude klíčovým příspěvkem k plánovanému růstu Toyoty v rámci celkové nabídky LCV vedle modelů Hilux (pick-up), Proace a Proace City, a umožní tak Toyotě poskytovat řešení mobility ve všech segmentech trhu LCV,“ řekl už dříve k novince Matt Harrison, prezident a generální ředitel Toyota Motor Europe. Tato nová spolupráce Toyotě umožní nabízet v Evropě kompletní řadu lehkých užitkových vozů, přínosem pro obě firmy je společný vývoj a optimalizace výrobních nákladů.

Široká nabídka verzí

Novinka je k dispozici v šesti konfiguracích včetně dvou variant rozvorů, tří různých délek a tří výšek karoserie pro maximální všestrannost v praxi. Proace Max v největším nabízeném provedení disponuje nákladovým prostorem o objemu 17 m³. Samozřejmostí je možnost přestaveb. Vůz je tak k dispozici jako jednostranný nebo třístranný sklápěč se sklopnými bočnicemi včetně volitelných provedení kabiny Chassis Cab (šasi) a Platform Cab.

Nakládku a vykládku usnadňují zadní dveře s plnou výškou a praktický čtvercový vstupní otvor s nízkým prahem k usnadnění přístupu. Poprvé v rámci značky se dveře otevírají v úhlu 270 stupňů pro maximální využitelnost nákladového prostoru po stranách a snadný přístup do kabiny.

Nabídka motorů bude ještě upřesněna. Už nyní je však jistý příchod verze s elektrickým pohonem.

Nové vozidlo se bude vyrábět v závodech Stellantis v polských Gliwicích a italské Atesse. Výroba je naplánována na polovinu roku 2024, dodávka je premiérou Toyoty v segmentu velkých užitkových vozidel.

Spolupráce koncernu Stellantis a Toyoty započala v roce 2012, ještě v době PSA a FCA, z nichž Stellantis vznikl. Tehdy debutovala středně velká dodávka Toyota Proace, vyráběná v závodu Hordain ve Francii jako sourozenec modelů Citroën Jumpy a spol. V roce 2019 následoval kompaktní lehký užitkový vůz Toyota Proace City, vyráběný ve španělském závodu Vigo jako sourozenec Citroënu Berlingo a spol.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *