Novinky

Kia EV9 bude další elektro z Koreje. Rodinné SUV má nezvyklý tvar

Kia chystá dále rozšířit nabídku svých elektřinou poháněných modelů. Po letos uvedeném crossoveru EV6 dorazí větší bratr, SUV EV9. Jak bude vypadat, naznačuje koncept Kia EV9 Concept, který se 17. listopadu představil na přehlídce AutoMobility LA v americkém Los Angeles. Ten dokázal, že EV9 bude velké rodinné SUV.

Už předem zveřejněné skici potvrdily, že půjde o SUV s hranatou karoserií a nezvykle řešenou světelnou grafikou. Vzpřímené a suverénní stylistické ztvárnění je hodně výrazné a strhává na sebe pozornost. Výrazné jsou třeba blatníky, připomínající podle Kie krystaly. Kvůli elektrickému pohonu je jinak koncipovaná i pro Kiu charakteristická tygří maska. Nové provedení průduchů vzduchu potlačuje čelní hmotu vozidla a výrazně zlepšuje aerodynamiku. Té v případě konceptu pomáhají i výsuvné střešní ližiny konceptu

Sama automobilka na adresu konceptu tvrdí, že je poutavým nahlédnutím do budoucnosti čistě elektrického SUV, které kombinuje progresivní design, nejmodernější technologie a propracované čistě elektrické hnací ústrojí v jediném balení.

Kia Concept EV9 mimochodem měří na délku 4.930 mm, je široký 2.055 mm, na výšku měří 1.790 mm a má rozvor náprav 3.100 mm. Rozměrově tudíž odpovídá zhruba modelu Sorento.

Moderní prvky

Dopředu zveřejněné skici ukázaly také řešení interiéru. Ten byl podle návrhářů pečlivě odladěn s úmyslem poskytnout řidiči i zbytku posádky vzdušný, flexibilní a všestranný vnitřní prostor. Za nejvýraznější prvky kabiny má patřit ultra široký displej infotainmentu a nově koncipovaný volant. Specialitou pak má být použití zušlechtěných recyklovaných materiálů původem z odpadu zachyceného v mořích.

Kia EV9 bude součástí řady elektrických modelů značky, jejímž prvním členem je crossover EV6. Po jeho vzoru využije platformu E-GMP, vyvinutou koncernem Hyundai-Kia pro potřeby elektromobilů. Ta mimo jiné zajišťuje možnost superrychlého nabíjení stejnosměrným proudem o výkonu až 350 kW, který umožňuje vyspělému bateriovému elektrickému pohonnému ústrojí doplnit energii z 10 % na 80 % za 20 až 30 minut. Blíže nespecifikovaná kapacita baterií má konceptu umožnit dojezd na jedno nabití až 483 km, což je zřejmě parametr, s nímž se počítá také u sériové verze.

Obdobné SUV s elektropohonem mimochodem chystá také bratrský Hyundai, a to pod označením IONIQ 7. I jeho koncept byl prezentován na letošní výstavě AutoMobility LA. Sériová verze Kie EV9 by se pak mohla představit v průběhu roku 2022.

David Bureš

David Bureš je zakladatel a vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel tento projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci každodenní praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *