Motorsport

Max Verstappen mistrem světa F1! Potřetí v řadě

Očekávané se stává skutečností. Max Verstappen se stal mistrem světa Formule 1 pro rok 2023. Titul slaví už v sobotu, v rámci sprintového víkendu Velké ceny Kataru. O mistrovském titulu přitom bylo rozhodnuto, ještě než byl sprint dokončen.

Karty byly už během sobotního sprintu v rámci katarského víkendu jasně rozdány. Dopředu se vědělo, že pokud Sergio Peréz nezíská o pět bodů více jak Verstappen, stane se Holanďan mistrem světa F1, a to potřetí v řadě. A tak nějak se tušilo, že to Perézovi nepodaří.

Verstappen sice v rozstřelu na sprint nijak nezazářil, vyjel si „až“ třetí místo na startu, když ho porazili oba jezdci McLarenu – z první příčky na startu se radoval Oscar Piastri, následovaný Landem Norrisem. Jenže Sergio Pérez startoval až osmý, a tak bylo jasné, že má „Létající Holanďan“ velkou šanci získat mistrovský titul už v sobotu.

Safety car několikrát na trati

A to se přesně stalo. Bylo to nakonec jisté ještě v průběhu sprintu. V jedenáctém kole totiž Sergio Pérez havaroval, střetl se s Nicem Hülkenbergem a Estebanem Oconem, a tak bylo zřejmé, že Mexičan o pět bodů jak jeho týmový kolega nezíská. Bez ohledu na své umístění se tak Verstappen stal mistrem světa, nakonec se ve sprintu navíc radoval ze druhé příčky. Samotný sprint ovládl Oscar Piastri, který završil úspěšnou sobotu v Kataru. Přitom v kvalifikaci na hlavní závod McLaren ztratil – časy byly oba jeho jezdcům smazány kvůli traťovým limitům.

Samotný průběh sprintu byl přitom hodně dramatický. Po startu musel na trať vyjel safety car, protože Liam Lawson skončil v jedné ze zatáček v kačírku. Ve čtvrtém kole se zpomalovací vůz na trať zase vracel, to když ve štěrku skončil zase Logan Sargeant.

Do čela se mezitím dostal George Russell z Mercedesu, v jedenáctém kola jej ale opět předjel Oscar Piastri. A svou pozici už udržel až do cíle. Nic na tom nezměnil ani další výjezd safety caru, tentokrát po střetu Hülkenberga, Ocona a Péreze. Russell se pak propadl i za Verstappena, který jej předjel v šestnáctém kola.

V cíli sprintu tak pořadí bylo následující: Piastri, Verstappen a Russell. Australský závodník se tak stal prvním nováčkem, který ovládl sprint.

Výsledky sprintu v rámci VC Kataru

Poř.PilotStájZtráta (s)
Oscar PiastriMcLaren
Max VerstappenRed Bull1,871
Lando NorrisMcLaren8,497
George RussellMercedes11,036
Lewis HamiltonMercedes17,314
Carlos Sainz Jr.Ferrari18,806
Charles LeclercFerrari19,860
Alexander AlbonWilliams19,864

David Bureš

David Bureš je zakladatel a vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel tento projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci každodenní praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *