Mercedes-AMG ukázal, jak sundal kolo z monopostu nešťastného Bottase

Mercedes-AMG F1 Valtteri Bottas na VC Monaka 2021

Velká cena Monaka Formule 1 se týmu Mercedes-AMG vůbec nepovedla. Lewis Hamilton dojel až sedmý, kvůli čemuž přišel o první příčku v průběžném hodnocení jezdců, kterou po vítězství v Monaku převzal Max Verstappen. Hamiltonův kolega, Valtteri Bottas, pak závod vůbec nedokončil. A to kvůli nešťastné situaci, když jeden z mechaniků nemohl sundat kolo z Bottasova monopostu.

Valtteri Botas vjel v 30. kole závodu do boxů na rutinní výměnu pneumatik, jenže jedno z kol se bohužel nepovedlo vyměnit. Nešťastný Fin tak musel ze závodu odstoupit. Stala se přitom z toho vcelku zábavná historka, protože tým Mercedes-AMG po závodě přiznal, že se mu kolo z monopostu pořád nepovedlo sundat. Nepomohla údajně dokonce ani pomoc mechaniků od konkurenčního Ferrari. Situaci se tak začalo vtipně říkat nejdelší pit stop v historii Formule 1.

Pár dní po závodě však tým zveřejnil krátké video, v němž ukazuje, že kolo bylo konečně sundáno. Muselo k tomu však dojít až v továrně stáje v anglickém Brakley. Mezitím stáj vysvětlila, co se vlastně stalo.

Mechanikům se během pit stopu nepovedlo správně nasadit pistoli na matici kola, kvůli čemuž došlo k odštípnutí otočných výstupků matice, kvůli čemuž nešla matice sundat. Souvisí to s tím, že celý proces zastávky Formule 1 v boxech dnes trvá jen pár sekund, a tak je zde jen malý prostor pro chybu. Stačilo tak přiložit pistoli k matici jen v trochu odlišném úhlu, a tak místo, aby ji mechanik sejmul, tak ji kvůli své síly poničil. A problém byl na světě.

Právě kvůli poničení nešlo matici sejmout ani po závodě. A tak byl monopost převezen do továrny. Tam má Mercedes speciální zařízení, navíc díky tomu mohli mechanici hned prozkoumat problém a případně vymyslet řešení, aby k tomu příště nedošlo znovu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *