Péče o auto: Víte, jak správně vyčistit interiér?

Jak vyčistit interiér auta?

Letní sezona je díky příjemnému počasí vždy ideálním obdobím pro péči o auto. Právě v létě byste se tak měli zamyslet, zda jeho interiér nepotřebuje vyčistit. Jestli si říkáte, že ano, máme pro vás několik tipů, jak snadno vyčistit interiér vašeho automobilu.

Pečlivá příprava

Než se vůbec vydáte k autu, je důležité shromáždit správné nástroje pro úklid, abyste mohli vyčistit svého „čtyřkolového miláčka“ co nejefektivněji. Navíc se nemusíte zdržovat neustálým odbíháním pro potřebné přípravky. Už dopředu se tak ujistěte, že máte:

  • Dostatečně výkonný vysavač, ideálně akumulátorový, protože šňůra může znesnadnit přístup do různých koutů automobilu
  • Správné nástavce na vysavač, abyste se dostali i těch zapadlých míst. Proto se ideálně hodí štěrbinová hubice, kartáč na odolné nečistoty nebo kombinovaný nástavec
  • Pytle na odpadky nebo recyklaci
  • Pytle nebo přepravky na odložení veškerých věcí v autě na jedno místo
  • Vlhký hadr a nádobu s vodou

Zbytečnosti ven

Samotný úklid interiéru automobilu začněte tím, že otevřete všechny dveře vozu, abyste interiér řádně vyvětrali. Pomocí pytle na odpadky nebo recyklační tašky odstraňte volně uložené předměty a přitom se nezapomeňte podívat pod sedadla, do kapes a držáků nápojů. Do samostatného pytle nebo nádoby zvlášť shromážděte všechny předměty, které nechcete vyhodit, jako jsou sluneční brýle nebo manuály, a během úklidu je odložte stranou. Nakonec vyjměte podlahové rohože z prostoru pro nohy a umístěte je na čisté a suché místo.

Začněte sedačkami

Úklid začněte u sedadel, což znamená, že při čištění můžete využít gravitaci a nechat všechny volné nečistoty a zbytky spadnout na podlahu vozu, abyste se s nimi mohli vypořádat později. Začněte v přední části auta a posuňte obě sedadla na kolejnicích co nejvíce dozadu. Pomocí štěrbinového nástavce vysavače (pokud možno v ručním režimu) vysajte podél švů sedadel co nejblíže k jejich prošití. Zvláštní pozornost věnujte švu v místě, kde se opěradlo setkává se spodní částí sedadla, protože se zde může shromažďovat překvapivé množství nečistot. Poté pomalu vysajte čalounění sedadel, čímž odstraníte veškeré volné nečistoty i neviditelný prach. Jakmile jsou hlavní části sedadel hotové, vrhněte se na strany sedadel, prostor pod sedadly a podél kolejnic sedaček. Tento postup opakujte v celém vozu, dokud nevysajete všechna sedadla.

Následuje palubní deska

Po pečlivém vysátí sedadel se přeorientujte na odstranění prachu a nečistot z dalších částí kabiny. Jemně vysajte palubní desku a prostor mezi větracími otvory klimatizace. Pomocí vlhkého hadříku opatrně odstraňte případné stopy nebo skvrny na palubní desce a nechte ji důkladně vyschnout. Nezapomeňte na všechny boční kapsy ve dveřích vozu, které by mohly potřebovat vyčistit. Nezapomeňte ani na úzké rohy (na to se bude hodit speciální nástavec, jestli máte) a odstraňte zapomenuté drobky a další případné nečistoty. Pokud se v nich nachází obzvláště zažraná špína, použijte po vysávání ještě vlhký hadřík.

A nakonec podlaha

Nakonec se zaměřte na podlahu. Začněte tím, že se vypořádáte s jakoukoli odolnou špínou, jako je zaschlé bláto nebo skvrny od jídla. Jakmile se postaráte o odolné nečistoty, třeba i pomocí hadříku, vysajte zbytek podlahy. Zvlášť vysajte podlahové rohože, které jste si předem vyndali z auta. I ty vyčistěte z obou stran rohoží, abyste zabránili tomu, že se do nově vysátých prostorů vrátí nečistoty přichycené na spodní straně rohože.

Jakmile je vše hotovo, vraťte ještě potřebné věci nazpět (sluneční brýle, manuály) a teď už si jen užívejte pocit z dobře vykonané práce a čisté kabiny vašeho vozidla.

Zdroj: Dyson

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *