Nová Kia Sportage (2021) se blíží. Vsadí na výrazný design a techniku Tucsonu

Kia Sportage 2021

Aktuální generace SUV Kia Sportage (s interním označením QL) se vyrábí od roku 2015, a tak korejský výrobce uznal za vhodné přijít letos s novou generací. Ta zareaguje na přísnější emisní normy a bude lépe přizpůsobena zástavbě hybridního pohonu. Co dalšího o nové Sportage pro rok 2021 víme?

Popravdě řečeno, moc toho není, protože Kia si jako již tradičně pečlivě uchovává své tajemství, a tak i přes blížící se premiéru toho o nové, páté generaci Sportage zatím moc nevíme. Jistotou je vlastně jen použitý základ. Kia Sportage pro rok 2021 využije architekturu N3 sdílenou s aktuálním Hyundaiem Tucson generace NX4. Ta konkrétně znamená lepší přizpůsobení zástavbě elektrifikovaného pohonu, když třeba plug-in hybrid bude moci využít baterie umístěné v podlaze.

Právě dnešní Tucson naznačuje i nabídku motorů nové Sportage, byť rozdíly v nabídce kompaktních modelů Hyundai i30 a Kia Ceed naznačují, že nemusí být převzata kompletní paleta motorizací. Každopádně se očekává příchod full-hybridu se 169 kW s 1.6 T-GDI nebo plug-in hybridu s kombinovaným výkonem 195 kW. Kia se navíc na rozdíl od ostatních výrobců nadále nebrání ani nabídce turbodieselů, což by konkrétně mělo znamenat nasazení čtyřválce 1.6 CRDi (85 kW).

Bohatá výbava

S Tucsonem by měla být sdílena také bohatá výbava. Pokud budou převzaty všechny jeho prvky, můžeme se těšit třeba na head-up displej promítající informace přímo na čelní sklo, kamerový systém pomáhající s hlídáním mrtvých úhlů, jehož obraz se promítá na přístrojový štít, nebo dálkové parkování, prostřednictvím klíčku.

Špionážní snímky maskovaných prototypů pak naznačují, že podobně jako bratrský Tucson i nová Sportage vsadí na výrazný design. Očekává se netradiční řešení hlavních světlometů, zatímco maska by měla nadále užít motivu tzv. tygřího nosu. Záď pak má podobně jako u dnešního provedení ozdobit výrazná linka pod zadním oknem. To mimochodem stejně jako Tucson využije stírač schovaný ve střešním spoileru. Jistotou je pak použití nového loga značky.

Výrazný styl

Právě design pak naznačily snímky zveřejněné na konci května. Ty dokázaly styl inspirovaný elektromobilem EV6, ať už vnějšími detaily nebo třeba futuristickým interiérem s širokou obrazovkou multimediálního systému.

Zdroj: YouTube

„Nová Sportage, inspirující se souborem principů na rozhraní přírody a moderny, vyzývá zavedené standardy designu svým odvážným a současně moderním exteriérem, jakožto i krásně propracovaným a průkopnickým interiérem,“ uvedl Karim Habib, viceprezident a šéf globálního návrhářského centra Kia. „V případě nové Sportage jsme nechtěli postoupit pouze o krůček, ale rovnou se posunout na zcela novou úroveň v rámci segmentu SUV,“ doplňuje.

Nová Kia Sportage se pro Evropu bude nadále vyrábět ve slovenském závodu značky v Žilině, novinkou je fakt, že vůbec poprvé v historii tohoto modelu vznikne verze speciálně určená pro starý kontinent. Další podrobnosti o evropské verzi zbrusu nové Kia Sportage budou odhaleny letos v září, s tím, že už 8. června má debutovat varianta prodávaná jinde ve světě. Do prodeje toto SUV každopádně vstoupí ještě před koncem roku. Vůz se měl přitom údajně představit už před koncem roku 2020, změny provedené na poslední chvíli ale jeho premiéru měly odsunout o pár měsíců. V Číně se mimochodem nová Sportage již představila, evropská verze nicméně bude mít zcela odlišný design.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *