Volkswagen Crafter pro rok 2024 se blíží. Co od něj čekat?

Volkswagen Crafter (2024)

Volkswagen připravuje modernizaci modelu Crafter, což je největší dodávka divize VW Užitkové vozy. Předprodej nového modelu Crafter bude na českém trhu zahájen v dubnu 2024. Už nyní však o novince leccos víme.

Prvky z ID.Buzz

Výrobce totiž již zveřejnil první informace o Crafteru pro rok 2024. Software i hardware dosáhne nové, ještě vyšší úrovně. Konkrétně přístrojová deska bude mít zcela nové uspořádání. Objeví se tu nový displej multimediálního systému, s úhlopříčkou 10,3 palce a na přání dokonce 12,9 palce. Crafter díky tomu obdrží nejnovější generaci informačních a zábavních systémů, převzatých z ID.Buzz.

Nový bude také digitální panel sdružených přístrojů (dokonce sériově dodávaný), jehož grafiku bude možné přepínat v několika režimech, spolu s multifunkčním volantem a elektronicky ovládanou parkovací brzdou. Zatímco dosud měl Crafter klasickou páku parkovací brzdy vedle sedadla řidiče, nová generace bude mít
elektronicky ovládanou parkovací brzdu, jejíž ovládací prvek je umístěn mezi panelem sdružených přístrojů a informačním a zábavním systémem. Prostor vedle
sedadla řidiče je tak volný, díky čemuž se zvětšila ulička směrem dozadu a – především u kempovacích vozů – se zjednodušilo ovládání otočného sedadla řidiče. Páka voliče automatické převodovky pak nově dostane podobu páčky na sloupku řízení ve stylu modelu ID. Buzz.

Volkswagen Užitkové vozy navíc rozšíří nabídku asistenčních systémů. Novou součástí sériové výbavy verzí s celkovou hmotností více než 3,5 tuny (N2) bude „informační systém pro slepý úhel“, který upozorňuje řidiče v městském provozu (0 až 30 km/h) na chodce, cyklisty nebo jezdce na koloběžce nacházející se ve slepém úhlu vedle vozu.

Na přání bude pro model Crafter navíc poprvé k dispozici „Travel Assist“. V tomto případě jsou funkce adaptivního tempomatu a asistenta pro jízdu v jízdním pruhu sdruženy do jednoho systému, který zvyšuje úroveň komfortu a bezpečnosti především na dlouhých trasách asistovaným řízením vozu v podélném i příčném směru.

Široká nabídka verzí

Nabídka bude nadále bohatá. Zákazníci budou mít i nadále na výběr různé hmotnostní třídy (celková hmotnost až 5500 kg), dva rozvory náprav (3,64 metru a 4,49 metru) a různé celkové délky (6,0 až 7,4 metru). Stejně jako dosud bude Volkswagen Užitkové vozy nabízet vozidla Crafter se čtyřmi výškami střechy (2,4 metru až téměř 3,0 metru). Z hlediska pohonu bude i nový Crafter k dispozici ve verzích s pohonem předních, zadních nebo všech kol.

Kromě známých kombinací 6stupňové manuálně řazené převodovky či osmistupňové automatické převodovky s pohonem předních nebo všech kol bude nově pro
variantu s pohonem zadních kol k dispozici též osmistupňový automat.

Volkswagen Crafter patří mezi nejmodernější modely ve svém segmentu. Jen do konce loňského roku bylo prodáno více než 354.000 exemplářů aktuální generace. Ta je nabízena v mnoha derivátech, skříňovou verzi, valník, podvozek nebo základ pro výrobce nástaveb doplňuje také kempovací model Grand California.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *