Toyota v roce 2024: Sázka na nové generace

Toyota Land Cruiser 2024

Toyota je v uplynulých letech na českém trhu na vzestupu. Její prodeje rostou a Toyota se díky tomu posouvá v pořadí značek. Trend chce zachovat i letos. Co Toyota pro rok 2024 chystá? A kdy jednotlivé novinky dorazí na český trh?

Nejbližší novinkou je nová generace Toyoty C-HR. Tento kompaktní crossover lze objednávat už od loňského léta, přičemž české zastoupení Toyoty eviduje už 300 objednávek. První kusy se objeví u prodejců v dubnu 2024 s tím, že výroba odstartuje v únoru. Důležitou novinkou je nabídnutí plug-in hybridu, což má rozšířit potenciální zákaznickou skupinu.

V dubnu 2024 pak bude zahájen předprodej také nové generace sedanu Toyota Camry. Ta vsadila na zcela nový exteriér i interiér, s motivem žraloka kladivouna, důležitou novinkou je i nová generace hybridního pohonu s 2,5litrovým čtyřválcem. Toyota bude chtít vozem oslovit hlavně fleety, např. taxislužby. Zajímavostí přitom je, že třeba v západní Evropě se nová Camry prodávat nebude. V Česku první kousky tohoto vozu spatříme v srpnu 2024.

V dubnu pak odstartuje produkce také modernizované verze Toyoty GR Yaris. Malý super hot hatch s technikou speciálu pro WRC se dočká silnějšího motoru, vylepšeného podvozku s posílenými předními tlumiči, interiéru inspirovaného závodními vozy nebo nové možnosti automatické převodovky. Zájemci o vůz by přitom měli spěchat. Objednávky na modernizovanou Toyotu GR Yaris budou spuštěny 1. března 2024 s tím, že k dispozici bude jen 160 kusů. Vyrábět se začnou v dubnu, do showroomu první z nich dorazí v červenci 2024. V roce 2025 přitom už vůz na evropských trzích k dispozici nebude!

Důležitou novinkou v určitých kruzích bude také nová Toyota Land Cruiser. Ta se začne vyrábět v květnu s tím, že první kusy dorazí uprostřed letních prázdnin. O novou generaci populárního offroadu je ohromný zájem, například alokace úvodní edice First Edition se v Česku vyprodala za pouhých 19 minut.

Užitkové Toyoty

Toyota nicméně bude chtít být aktivní také na poli užitkových vozidel, které jsou pro ni v posledních letech stále důležitější. V březnu se dočkáme modernizovaných verzí dodávek Proace City a Proace, včetně jejich osobních derivátů Proace City Verso a Proace Verso. V červenci se pak začne prodávat nová Toyota Proace Max, což bude zatím největší dodávka v portfoliu značky. Pick-up Hilux se pak dočká verze Hybrid 48V.

Výhled pro rok 2024

Toyota se za rok 2023 opět stala čtvrtou nejprodávanější značkou na českém trhu. Konkrétně zákazníkům předala 21.738 aut, o 17 % více než o rok dříve. Více registrací na svém kontě hlásily jen domácí Škoda a další tradiční hegemoni, Hyundai a Volkswagen. Jejich tržnímu podílu už je však Toyota na dostřel. Značka nicméně přiznává, že šlo do určité míry vozy objednané ještě v letech 2021 a 2022, kdy však kvůli nedostatku dílů bylo předání zákazníkům pozdrženo.

Pro letošní rok 2024 Toyota očekává větší konkurenční boj na trhu, což souvisí s kombinací nadbytku výroby a nižší poptávky, kvůli obecné snaze šetřit. Nadále pak bude nutné bojovat s tlakem výrobců na elektromobilitu, která však vždy nekoreluje se zákaznickým zájmem.

Toyota navíc hodlá letos představit auta i pro další roky. V první polovině roku 2025 se začne prodávat sériová verze konceptu Urban SUV, co bude malé SUV s elektrickým pohonem o velikosti Yarisu Cross. Značka přitom zdůrazňuje, že půjde o doplnění nabídky, nikoliv náhradu nějakého stávajícího modelu. Mluví se rovněž o debutu nové generace Toyoty RAV4.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *