Nová Tesla Roadster nakonec dorazí v roce 2025. Dostojí svým slibům?

Tesla Roadster Concept 2017

Tesla Roadster byl sporťák, který zahajoval existenci tohoto dnes už zavedeného výrobce elektromobilů. Výroba vozu s technikou Lotusu Elise probíhala mezi lety 2008 až 2012, přičemž vlastně už od jejího ukončení se spekuluje o příchodu nástupce. Nová Tesla Roadster je opravdu v přípravách, zatím na ni ale stále čekáme. Poslední zprávy hovoří o příchodu nové Tesly Roadster v roce 2025.

Dechberoucí schopnosti

Tvrdí to sám Elon Musk, který o chystané novince prozradil i několik detailů. Na druhou stranu, jeho slova se musejí brát s rezervou. Třeba před třemi lety Musk tvrdil, že se této novinky dočkáme nejdříve v roce 2023, což se nakonec nestalo. Tím nejzajímavějším slibem je ten o udávané akceleraci. Nová Tesla Roadster má z 0-96 km/h zrychlit za pouhou sekundu! Tím se auto dostává na hranici fyzikálních možností.

Při premiéře konceptu přitom Musk sliboval zrychlení z 0-96 km/h za 1,9 sekundy. Zlepšení schopností přitom souvisí zřejmě s původním plánem, kdy Musk už při odhalení konceptu auta sliboval, že výsledný Roadster bude nejrychlejší sériové auto světa. Jelikož se od té doby potenciální konkurence značně rozrostla a nabídla rovněž dechberoucí parametry, musela Tesla schopnosti nového Roadsteru dále posunout.

A co design nové Tesly Roadster?

Technické parametry jsou stále neznámé. Už od premiéry konceptu se však spekuluje o použití tří elektromotorů (jednoho vpředu a dvou vzadu) a baterií s kapacitou 200 kWh pro avizovaný dojezd 997 kilometrů.

Sériový automobil by každopádně měl stylisticky navazovat na koncept představený v roce 2017. Očekáváme tudíž jednoduché, až minimalistické tvary, silně ovlivněné snahou o co nejlepší aerodynamiku. Spíše než o typický roadster jde nicméně o targu, s odnímatelnou prosklenou střechou. Interiér pak využívá koncepci 2+2 s nouzovými zadními sedačky. Autorem návrhu je samozřejmě Franz von Holzhausen, který je podepsán i pod designem dalších modelů Tesly.

Odkládaný příchod

Poprvé se o druhé generaci Roadsteru přitom mluvilo již po konci výroby první generace. Tehdy se spekulovalo o tom, že dorazí v roce 2014, už využije vlastní základ a bude se po vzoru ostatních vozů značky jmenovat Tesla Model R. K tomu ale nedošlo, v době rozšiřování nabídky a zvyšování výroby měla automobilka jiné starosti než vývoj spíše imagemakerového modelu. Raději zkrátka vsadila na velkoobjemové vozy s větším obchodním potenciálem.

Pak ale 16. listopadu 2017 nastala premiéra avizovaného tahače s elektrickým pohonem Tesla Semi, během níž Elon Musk opět překvapil svět. Během prezentace nového kamionu totiž nečekaně debutoval i koncept druhé generace Tesly Roadster. Výrobce tehdy avizoval, že sériová verze dorazí v roce 2020 a bude stát 200.000 dolarů (podle tehdejšího kurzu 4,4 milionu korun).

Koncept byl už pojízdný, mluvilo se o tom, že by měl být schopen jezdit nejvyšší rychlostí 402 km/h. Tesla při premiéře už začala evidovat objednávky na nové auto. Rezervační poplatek činil 50.000 dolarů (1,1 milionu Kč) s tím, že kdo na místě zaplatil 5.000 dolarů, dočkal se na prezentaci svezení.

V roce 2020 se ale svět změnil, kvůli pandemii koronaviru mnohé plány automobilek padly, spolu s tím se odsunulo i uvedení Roadsteru druhé generace. Hlavní plánovač Tesly, Elon Musk, tehdy oznámil, že se nový Roadster bude vyrábět v Kalifornii a dorazí někdy v druhé polovině roku 2021. K tomu ale nedošlo a splněny následně nebyly ani další slibované termíny. To se však v roce 2025 snad konečně změní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *