Novinky

Nová Tesla Roadster dorazí nejdříve v roce 2023. Dostojí svým slibům?

Tesla Roadster byl sporťák, který zahajoval existenci tohoto dnes už zavedeného výrobce elektromobilů. Výroba vozu s technikou Lotusu Elise probíhala mezi lety 2008 až 2012, přičemž vlastně už od jejího ukončení se spekuluje o příchodu nástupce. Nová Tesla Roadster je opravdu v přípravách, zatím si ale na ni ještě nějaký čas počkáme. Elon Musk letos oznámil, že se této novinky dočkáme nejdříve v roce 2023.

Poprvé se o druhé generaci Roadsteru přitom mluvilo již po konci výroby první generace. Tehdy se spekulovalo o tom, že dorazí v roce 2014, už využije vlastní základ a bude se po vzoru ostatních vozů značky jmenovat Tesla Model R. K tomu ale nedošlo, v době rozšiřování nabídky a zvyšování výroby měla automobilka jiné starosti než vývoj spíše imagemakerového modelu. Raději zkrátka vsadila na velkoobjemové vozy s větším obchodním potenciálem.

Pak ale 16. listopadu 2017 nastala premiéra avizovaného tahače s elektrickým pohonem Tesla Semi, během níž Elon Musk opět překvapil svět. Během prezentace nového kamionu totiž nečekaně debutoval i koncept druhé generace Tesly Roadster.

Šokující schopnosti

Výrobce tehdy avizoval, že sériová verze dorazí v roce 2020 a bude stát 200.000 dolarů (podle tehdejšího kurzu 4,4 milionu korun). Koncept byl už pojízdný, mluvilo se o využití o tří elektromotorů (jednoho vpředu a dvou vzadu) a baterií s kapacitou 200 kWh pro avizovaný dojezd 997 kilometrů.

Bližší technické údaje zveřejněny nebyly. Nová Tesla Roadster však podle tehdejších prohlášení měla být schopná zrychlit z 0-96 km/h za pouhé 1,9 sekundy a jezdit nejvyšší rychlostí 402 km/h.

Tesla při premiéře už začala evidovat objednávky na nové auto. Rezervační poplatek činil 50.000 dolarů (1,1 milionu Kč) s tím, že kdo na místě zaplatil 5.000 dolarů, dočkal se na prezentaci svezení.

Postupné odsouvání

V roce 2020 se ale svět změnil, kvůli pandemii koronaviru mnohé plány automobilek padly, spolu s tím se odsunulo i uvedení Roadsteru druhé generace. Hlavní plánovač Tesly, Elon Musk, tehdy oznámil, že se nový Roadster bude vyrábět v Kalifornii a dorazí někdy v druhé polovině roku 2021.

Jenže ani k tomu nedojde. Musk opět příchod vozu několikrát odsunul. Naposledy v září 2021 na své oblíbené sociální síti Twitter uvedl, že nová generace Tesly Roadster bude pro zákazníky dostupná nejdříve v roce 2023. Zdůvodnil to složitostmi s aktuální situací na automobilovém trhu ovlivněném pandemií koronaviru a nedostatku komponentů. Kritici navíc tvrdí, že i se současnou technikou je velice těžké vyrábět auto s takovými parametry, jaké Musk prezentoval při odhalení konceptu.

Co zbude z konceptu?

Sériový automobil by každopádně měl stylisticky navazovat na koncept představený v roce 2017. Očekáváme tudíž jednoduché, až minimalistické tvary, silně ovlivněné snahou o co nejlepší aerodynamiku. Spíše než o typický roadster jde nicméně o targu, s odnímatelnou prosklenou střechou. Interiér pak využívá koncepci 2+2 s nouzovými zadními sedačky. Autorem návrhu je samozřejmě Franz von Holzhausen, který je podepsán i pod designem dalších modelů Tesly.

Otázkou však je, zda Tesla Roadster dostojí slibům svých autorů a bude opravdu nejrychlejší sériové auto, jak v roce 2017 sliboval Elon Musk. Od premiéry konceptu v roce 2017 totiž Tesle vyrostla silná konkurence, třeba v podobě chorvatského výrobce elektrických superaut Rimac, což může ztěžovat i pozici nového Roadsteru na trhu.

David Bureš

David Bureš je zakladatel a vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel tento projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci každodenní praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *