Toyota Aygo X (2022-)

Toyota Aygo X je třetí generace miniauta japonské značky vyráběného v české továrně v Kolíně-Ovčárách, která se představila v listopadu 2021. Do prodeje pak vstoupila na začátku roku 2022, první čeští zákazníci si auto převzali v dubnu. Automobil dostal nový přídomek X (čti Cross) na zdůraznění odlišností proti předchůdcům. Aygo X vyrostlo a stalo se crossoverem. Navíc už na trh přišlo osamoceno, v rámci ukončení spolupráce s Citroënem a Peugeotem v oblasti miniaut už odvození bratři těchto francouzských značek nedorazili.

Větší než dosud

Design automobilu poprvé naznačil koncept Aygo X Prologue představený v březnu 2021. Ten poprvé naznačil přerod v crossover, čímž automobilka reagovala na aktuální tržní trendy a zákaznický zájem. Zvýšený postoj má být navíc výhodnější při pohybu ve městě, díky lepšímu výhledu. Oproti konceptu se však některé detaily staly konvenčnější, například přední full-LED světlomety. Řešení koncových světel pak navázalo na druhou generaci Ayga.

Aygo X navíc oproti předchůdci vyrostlo všemi směry. S délkou 3.700 mm je o výrazných 235 mm delší než minulá generace, s šířkou 1.740 mm o 125 mm širší a s výškou 1.525 mm o 50 mm vyšší.

Moderní výbava

Výška souvisí s proměnou v crossover, světlost se zvýšila o 11 mm, díky čemuž má Aygo X lépe zvládat nástrahy měst. Sedí se také výše, pro lepší výhled z vozu, čemuž napomáhají také upravené A-sloupky karoserie. Délka a šířka má zase co dočinění s využitím platformy primárně určené pro malá auta, tedy o segment větší. Základem je architektura TNGA GA-B známá ze soudobých modelů Yaris a Yaris Cross. Podvozek tak tvoří vzpěry McPherson vpředu a náprava s torzní příčkou vzadu. Použitý základ přitom umožnilo nabídnout třeba adaptivní tempomat nebo zlepšit odhlučnění, díky optimalizaci zvukové izolace.

Nárůst rozměrů přitom pomáhá také vnitřní prostornosti, stejně jako objemu zavazadelníku, který se mezigeneračně zvětšil o 60 litrů. Interiér přitom sází na moderní prvky. Multimediální systém využívá dotykovou obrazovkou s úctyhodnou úhlopříčkou 9“. Nechybí mu přitom funkce zrcadlení telefonů Android Auto a Apple CarPlay, za příplatek je tu i navigace využívající data z cloudu. Připlatit si je možné také za hudební systém JBL nebo třeba plátěnou stahovací střechu.

Jediný motor

V době premiéry se počítalo s jediným motorem, s osvědčeným zážehovým atmosférickým tříválcem 1.0 VVT-i o výkonu 53 kW. Párovat ho lze buď s pětistupňovým manuálem nebo nově dostupnou bezstupňovou převodovkou CVT.

Výrobu i nadále zajišťuje továrna v Kolíně-Ovčárách, která v roce 2021 přešla výhradně do vlastnictví Toyoty. Automobil je primárně určen pro evropské trhy, i přes nárůst rozměrů a proměnu v crossover se pořád prezentuje jako auto do města.

Toyota Aygo X: Základní technická data

  • Délka x šířka x výška x rozvor: 3700 x 1740 x 1525 x 2430 mm
  • Objem zavazadlového prostoru: 231 litrů
  • Výroba: 2022- (Kolín, Česká republika)

Toyota Aygo X

0

Design

0.0/5

Technika

0.0/5

Jízdní vlastnosti

0.0/5

Cena

0.0/5

Celkový dojem

0.0/5

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.