Český trh

Policie ČR si přebírá první Land Rovery Defender. Sloužit budou i v zahraničí

Policie České republiky převzala prvních 10 vozidel Land Rover Defender, které u ní budou nově sloužit. Jde o první část flotily 30 vozů, kterou má policii podle dříve oznámené rámcové smlouvy dodat společnost Dajbych, známý úpravce terénních aut a autorizovaný prodejce této britské značky.

„Obdobná terénní vozidla považujeme za nezbytnou součást výbavy Policie ČR, protože dle policisté, kteří v těžko přístupných a náročných terénech plní své úkoly, musí mít k dispozici patřičné vybavení. Disponovat vozidly, díky kterým můžeme operovat jednak v horských a podhorských oblastech, ale také která můžeme bez obav vysílat do zahraničních misí, je pro nás naprostý základ,“ vysvětluje pořízení těchto terénních aut vedoucí tiskového oddělení PČR plk. PhDr. Ondřej Moravčík.

Z toho vyplývá, že policejní Defendery budou sloužit hlavně pro úkoly v těžce přístupných oblastech. Většina vozů tak bude využívána na zahraničních misích, a to nejen při plnění úkolů v rámci ochrany vnějších hranic Evropské unie. Část z nich nicméně bude plnit úkoly také v České republice.

Policejní Land Rover Defender disponuje třílitrovým šestiválcovým turbodieselem s výkonem 221 kW a točivým momentem 650 Nm. Výjimečné jsou jeho offroadové schopnosti díky velkým nájezdovým úhlům (37,5°/28°/40°), světlé výšce až 291 mm, brodivosti 90 cm či systému Terrain Response včetně redukční převodovky a uzávěrek mezinápravového a zadního diferenciálu.

Bohatá výbava

U předaných vozů se jedná o základní výbavový stupeň S doplněný o prvky důležité pro praktické využití v policejním nasazení. Čtyři vozidla jsou v černé barvě s menšími úpravami pro terén, zbytek v matné barvě NATO Green s offroad výbavou.

Specialisté z offroadového oddělení společnosti Dajbych pak vůz dále upravili a vybavili. Ve výzbroji tudíž nechybí výstražné zvukové a rozhlasové zařízení, naviják, radiostanice, záznamová kamera Garmin, odolné potahy sedadel nebo mříž zavazadlového prostoru. Je tu tažné zařízení, kladívko s řezákem na bezpečnostní pásy nebo hasicí přístroj.

Společnost Dajbych již na jaře představila upravený Defender pro bezpečnostní složky, který bude u policie sloužit. Pro české policisty přitom vozy značky Land Rover nejsou ničím novým, už dnes u Policie ČR slouží model Discovery, a to pro obdobné úkoly.

David Bureš

David Bureš je zakladatel a vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel tento projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci každodenní praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *