Novinky

Nový Renault Clio dorazí! Ještě si ale na něj počkáme

Renault Clio léta patří mezi nejdůležitější a nejprodávanější modely francouzské značky. Jenže vzhledem k plánované elektrické budoucnosti a příchodu obdobně velkého elektromobilu Renault R5 se spekulovalo, jaká je vlastně budoucnost tohoto malého hatchbacku. Řešilo se, zda do budoucna Renault nebude mezi malými vozy zastoupen právě jen elektrovozem. Nyní ale z centrály podle francouzských médií zazněly dobré zprávy. Nový Renault Clio bude!

Již šestá generace Renaultu Clio je podle zákulisních zpráv připravována pro rok 2026, což víceméně odpovídá životnímu cyklu stávající generace Clio V představené v roce 2019. Automobil je vyvíjen s interním označením B1318 a na trhu vydrží minimálně do roku 2030. Poté už skutečně může být postupně nahrazen elektromobilem, minimálně na trzích Evropské unie.

Nová technika i vzhled

I kvůli snižování nákladů pro vývoj nových elektroaut bude příští Renault Clio postaven na platformě předchůdce, v podobě architektury CMF-B. Dá se očekávat, že příští Clio bude už výhradně hybrid. V základu mild-hybrid, u něhož elektromotor pomůže spalovacímu motoru při akceleraci a pro snížení spotřeby paliva, u výkonnějších variant full-hybrid nebo dokonce plug-in hybrid, s možností dobití ze zásuvky. K dispozici má být jak šestistupňový manuál, tak sedmistupňová dvouspojková převodovka EDC nové generace.

Zajímavostí je pak fakt, že poslední zprávy naznačují, že budoucí Clio v průběhu svého životního cyklu dorazí také v podobě elektromobilu. Příchod elektrického Renaultu 5 by naznačoval, že automobilka bude mezi malými elektromobily dostatečně zastoupena, výrobce ale věří, že se na trhu uživí dva obdobně velké vozy s elektropohonem. Elektrické Clio přitom má sdílet platformu Ampr Small z Renaultu 5, která nicméně vychází z CMF-B, díky čemuž by verze s různými motory mohly vznikat na jedné montážní lince.

Naopak design nového Renaultu Clio je zatím neznámý. Má být každopádně zcela odlišný od dnešní generace, zřejmě s odkazem na modely Scénic nebo Rafale. Podepsán pod tím bude tým šéfdesignéra značky Gillese Vidala. Spekuluje se přitom o tom, že nové Clio obdobně dlouhé jako dnešní generace, což by znamenalo délku okolo 4.050 mm.

Renault Clio šesté generace je zatím v počátcích vývojového stádia, a tak je možné, že se před jeho příchodem ještě leccos změní.

David Bureš

David Bureš je zakladatel a vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel tento projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci každodenní praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *