Novinky

Nový Renault Clio dorazí! Ještě si ale na něj počkáme

Renault Clio léta patří mezi nejdůležitější a nejprodávanější modely francouzské značky. Jenže vzhledem k plánované elektrické budoucnosti a přípravám obdobně velkého elektromobilu Renault R5 se spekulovalo, jaká je vlastně budoucnost tohoto malého hatchbacku. Řešilo se, zda do budoucna Renault nebude mezi malými vozy zastoupen právě jen elektrovozem. Nyní ale z centrály podle francouzských médií zazněly dobré zprávy. Nový Renault Clio bude!

Již šestá generace Renaultu Clio je podle zákulisních zpráv připravována pro rok 2026, což víceméně odpovídá životnímu cyklu stávající generace Clio V představené v roce 2019. Automobil je vyvíjen s interním označením B1318 a na trhu vydrží minimálně do roku 2030. Poté už skutečně může být postupně nahrazen elektromobilem, minimálně na trzích Evropské unie.

Nová technika i vzhled

I kvůli snižování nákladů pro vývoj nových elektroaut bude příští Renault Clio postaven na platformě předchůdce. Ta však bude inovovaná, pro zástavbu spalovacích motorů nové generace. Dá se očekávat, že příští Clio bude už výhradně hybrid. V základu mild-hybrid, u něhož elektromotor pomůže spalovacímu motoru při akceleraci a pro snížení spotřeby paliva, u výkonnějších variant full-hybrid nebo dokonce plug-in hybrid, s možností dobití ze zásuvky. K dispozici má být jak šestistupňový manuál, tak sedmistupňová dvouspojková převodovka EDC nové generace.

Naopak design nového Renaultu Clio je zatím neznámý. Má být každopádně zcela odlišný od dnešní generace. Ostatně aktuální model tvarově navázal na Clio čtvrté generace, a tak jsou výraznější stylistické inovace už opravdu potřeba.

Renault Clio šesté generace je zatím v počátcích vývojového stádia, a tak je možné, že se před jeho příchodem ještě leccos změní. Plány Evropské unie na konec nových aut se spalovacími motory od roku 2035 by se jej však dotknout neměly, v té době už by se stejně Clio VI neprodávalo.

David Bureš

David Bureš je vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *