Český trhNovinky

Škoda Kodiaq míří do služby Policie ČR. Sloužit bude hlavně na horách

Značka Škoda vyhrála výběrové řízení na přestavbu civilních vozů Kodiaq pro policejní účely, které již dříve dodala ministerstvu vnitra na základě rámcové kupní smlouvy z roku 2020. Tato smlouva se týká zhruba 3.300 vozů značky Škoda, z nichž 1.853 připadá na modelovou řadu Kodiaq. Nyní byly zahájeny práce na úpravách 500 těchto SUV vlastněných ministerstvem vnitra pro potřeby Policie ČR. Dodání všech hotových vozidel zadavateli proběhne ve druhé polovině června letošního roku.

Pořízením takovýchto vozidel se policie posouvá k optimalizaci vozového parku zejména ve vztahu k přímému výkonu služby. Příkladem umístění přestavěných vozidel jsou základní policejní útvary v horských oblastech, které jsou doposud vybavené běžným typem policejních vozidel,“ říká o pořízení Kodiaqů policejní prezident Jan Švejdar.

Nutno podotknout, že Kodiaq není úplným nováčkem ve službě Policie ČR. Třeba od loňského podzimu v Praze slouží speciální dvojice Kodiaqů upravená pro potřeby funkcí tzv. velitele zásahu. Jsou tak vybaveny mnoha nástroji potřebnými pro řešení mimořádných událostí. Konkrétně mají k dispozici beranidlo, teleskopický žebřík, zdravotnickou brašnu, defibrilátor, zastavovací pás, kužely nebo neprůstřelné vesty.

To nyní upravené Kodiaqy tak dobře vybaveny nebudou. Vozidla nemají žádné úpravy nad rámec sériově vyráběných specifikací, budou jen osazeny majáky na střechu, přípravou pro radiostanici a vybranými položkami ze sortimentu značkového originálního příslušenství, jako jsou například dělicí mříže do zavazadlového prostoru či koberce. Součástí přestavby bude rovněž aplikace polepů, a tak se v českých městech nově začnou objevovat vozy Kodiaq v charakteristickém policejním designu.

Všech 500 přestavovaných vozů je poháněno zážehovým motorem 2.0 TSI (140 kW) v kombinaci se sedmistupňovou převodovkou DSG a vychází z výbavového stupně Ambition. Samozřejmostí je pohon všech kol, související s nasazením těchto vozidel v náročnějších podmínkách.

Obměna vozového parku policie pokračuje

„Pokračujeme v první velké obměně policejního vozového parku po více jak deseti letech. V roce 2019 jsme začali vozy Octavia Combi, dnes policii předáváme prvních 500 vozů SUV pro náročnější výkon služby. Dalších cca 2.800 nových aut dostane policie v polovině letošního roku. Policisté už dnes nejezdí v ojetinách, ale v kvalitních nových vozech,“ vysvětluje pak ministr vnitra Jan Hamáček.

Mladoboleslavská automobilka je dlouholetým dodavatelem vozů pro tuzemské bezpečnostní síly. Od roku 1993 bylo resortu ministerstva vnitra předáno více než 20.000 automobilů Škoda nejrůznějších modelů a specifikací – ať již speciálně upravených podle požadavků policejních sborů nebo v sériovém provedení. Ve výkonu služby působí především vozy Octavia, nechybí však ani třeba Superb jako vozidlo pro dálniční hlídky. 

David Bureš

David Bureš je zakladatel a vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel tento projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci každodenní praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *