SsangYong Torres je nové SUV pro rok 2022. Vrátí se ke kořenům

SsangYong J100 sketch 2021

Korejská automobilka SsangYong ve svých počátcích nabízela civilním zákazníkům automobily s licenční technikou amerického Jeepu. Ostatně ještě druhá generace Koranda z přelomu tisíciletí, známá také na českém trhu, byla ještě Jeepem silně ovlivněna. Nyní výrobce chystá svým způsobem návrat ke kořenům. Nový model SsangYong Torres se už rýsuje, představit se má ještě v roce 2022.

V plánech korejské značky totiž figuruje model, který bude mít vozům Jeep opět stylisticky hodně blízko. Poprvé to naznačily v roce 2021 zveřejněné stylistické návrhy, následně to potvrdily i snímky zamaskovaných prototypů. Debutovat má pak během roku 2022. Zprvu byl interně nazývaný SsangYong J100, nakonec však dostane jméno Torres. To odkazuje na národní park v Chile Torres del Paine.

SsangYong Torres tudíž vsadí na hranatou karoserii s osobitou přídí, s nízkou maskou a na ní navazujícími světlomety. Výsledkem je drsně se tvářící vozidlo, které právě ztvárněním masky připomíná Jeepy. Sama automobilka o voze říká, že jde o „nové, moderní a autentické SUV se stylovými podněty založenými na designovém jazyce značky“.

Bude to elektromobil

Automobil bude středně velkým SUV, které bude mít za úkol vyplnit mezeru mezi kompaktním SUV Korando a offroadem Rexton. Odlišností proti těmto modelům má být také nabídnutí výhradně elektrického pohonu. Právě na ten se značka hodlá v budoucnu orientovat.

Přípravy modelu SsangYong Torres (tehdy ještě J100) byly oznámeny v rámci loni zveřejněného záchranného plánu, na němž firma pracovala poté, co se dostala do finančních potíží. Její stávající majitel, indická automobilka Mahindra & Mahindra už nehodlala společnost dále financovat, kvůli čemuž musel SsangYong požádat korejské úřady o tzv. program podpory autonomní restrukturalizace. Mezitím se hledal nový investor.

Ten se letos konečně našel, definitivně se jím stalo korejské konsorcium vedené korejským výrobcem elektrických autobusů Edison Motors. O jeho zájmu se přitom mluvilo již loni. Nový majitel teprve plány se SsangYongem představí, vzhledem k finanční situaci výrobce a orientaci nového vlastníka na elektrický pohon se však očekává pokračování ve stávajících projektech. I kvůli zachycení testovacích prototypů auta. SsangYong Torres by se tak měl představit už v následujících měsících. Do budoucna by pak měl dorazit i na evropské trhy.

(vydáno 12. ledna 2022 8:57, aktualizováno 10. června 2022 11:07)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *