KatalogSsangYongTivoli

SsangYong Tivoli Grand/XLV (2016-)

SsangYong XLV je kompaktní SUV nabízené touto korejskou automobilkou od roku 2016. Automobil sdílí technický základ s malým SUV Tivoli, na vybraných trzích se dokonce prodává pod označením Tivoli XLV. Někdy se o něm hovoří jako o tzv. kombi verzi Tivoli. Jméno je zkratka pro eXciting Lifestyle Vehicle (vzrušující lifestylové vozidlo), poprvé jej užily již studie předcházející sériovému autu. Od roku 2021 se na českém trhu auto přejmenovalo na Tivoli Grand.

Design automobilu navázal na o rok starší Tivoli, poprvé jej však naznačila už dvojice konceptů prezentovaná v letech 2014 a 2015. To konkrétně znamená do boku protažené světlomety a nízkou masku. Až po C sloupky je vůz dokonce shodný s Tivoli, rozvor je totiž u XLV a Tivoli totožný, činí 2.600 mm. Liší se však prodlouženým zadním převisem s dalším bočním oknem a jinak řešenou zádí. Delší zadní převis znamená více prostoru pro cestující na zadní řadě sedadel a větší zavazadelník, o objemu 720 litrů, zatímco Tivoli s pohonem jedné nápravy nabízí objem 423 litrů.

Do prodeje vůz vstoupil s nabídkou dvou motorů, atmosférický benzinový čtyřválec 1.6 e-XGi (94 kW) doplnil turbodiesel 1.6 e-XDi (85 kW). Základem byl pohon přední nápravy, k dispozici byla však také čtyřkolka.

Místo XLV Tivoli Grand

V roce 2020 SsangYong XLV z nabídky dočasně vypadl, aby uvolnil prostor pro tehdy nově uvedenou čtvrtou generaci Koranda, která měla obdobné rozměry. Na konci roku 2020 však debutovala modernizovaná varianta XLV. Ta už na českém trhu nově nesla označení Tivoli Grand.

Facelift tvary Tivoli Grand proměnil po vzoru dříve modernizovaného Tivoli, což znamenalo odlišně pojatou příď, jinak tvarovaný zadní nárazník nebo přepracovaný interiér. Digitální přístrojový štít má úhlopříčku 10,25 palce. Výdechy ventilace se pak přesunuly nad dotykovou obrazovku multimediálního systému, s úhlopříčkou osmi palců. Nabídka motorů se pak omezila na benzinový čtyřválec 1.5 GDI Turbo (120 kW).

Pro rok 2023 na trh vstoupil další facelift, po vzoru výchozího Tivoli. Tehdy se změnily přední partie, uvnitř se objevily nové ovladače klimatizace. V české nabídce se pak nadále objevoval je čtyřválec 1.5 GDI Turbo.

SsangYong XLV/Tivoli Grand: Základní technická data

  • Délka x šířka x výška x rozvor: 4480 x 1810 x 1646 x 2600 mm
  • Objem zavazadlového prostoru: 720 litrů
  • Výroba: 2015- (Pchjongtchek, Jižní Korea)

Ohodnoťte SsangYong XLV/Tivoli Grand i vy, v komentářích pod článkem:

SsangYong XLV

0

Design

0.0/5

Technika

0.0/5

Jízdní vlastnosti

0.0/5

Cena

0.0/5

Celkový dojem

0.0/5

David Bureš

David Bureš je vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *