Volkswagen už nepočítá se spalovacími motory. V Evropě už se rýsuje jejich konec

Volkswagen ID.4 2021

Volkswagen je pod aktuálním vedením velký propagátor elektrického pohonu. Německá značka postupně rozšiřuje nabídku elektřinou poháněných automobilů a na elektrický pohon klade stále větší důraz. Potvrzuje to i nejnovější prohlášení šéfa prodejů Klause Zellmera, který pro německý Muenchner Merkur přiznal, že značka už počítá s ukončením prodejů aut s klasickým spalovacím motorem.

„V Evropě ukončíme prodej vozů se spalovacím motorem během let 2033 až 2035,“ uvedl Zellmer. Ten tak potvrdil záměr, že Volkswagen chce vsadit na elektromobily i do budoucna. Vedení přitom aktuálně počítá výhradně s bateriovými elektrovozy, vodíkovému pohonu na palivové články místo baterií firma nevěří.

Záměr Volkswagenu se však zatím týká jen vybraných trhů. V Evropě se spalovacími motory skončí jako první, poté zmizí i z nabídky na severoamerickém trhu a čínském trhu. Naopak v Jižní Americe a Africe bude Volkswagen klasická auta se spalovacím motorem prodávat i nadále. Zellmer přiznává, že v těchto destinacích zatím infrastruktura pro elektroauta chybí. Navíc tam není ani politická vůle ji budovat.

Plány německé značky nicméně jsou i reakcí na stále přísnější emisní normy v Evropské unii. Ty mají navíc v dalších letech dále zpřísnit, a tak se pořád mluví o tom, že nastavená pravidla stejně nedovolí klasická, neelektrifikovaná auta prodávat.

Mateřský Volkswagen je přitom už třetí značkou koncernu VW Group, která počítá s koncem spalovacích motorů. Již dříve takové plány oznámilo Bentley a Audi. Bentley na elektromobily postupně přejde do roku 2030, Audi takový krok chystá do roku 2033. Čtyři kruhy však zároveň nevylučují lokální výrobu konvenčních aut třeba pro Čínu, pokud o ně bude nadále zájem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *